Paieška Žemės dienos paminėjimas Vilniuje, „Skalvijos“ kino teatre

Spinduliai ir spinduliukai

Žemės dienos paminėjimas Vilniuje, „Skalvijos“ kino teatre

Zenonas BUTKEVIČIUS

 

„Kaip tik šiuo metu pas mus susirinkę 200 jaunųjų gamtininkų iš visos Lietuvos. Jau daugel metų tai - tradicinės gamtos mokslų dienos, kuriose susipažįstame su mokinių stebėjimais, tyrimų darbais, įvertiname juos.

Taip kalbėjo Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro direktorė Sigutė Versockienė, atsiimdama apdovanojimą Žemės dienos proga. Jį įteikė Aplinkos ministras Arūnas Kundrotas. Ministerija ir surengė tą šventės akcentą Vilniaus „Skalvijos“ kino teatre.

Daug kur puoselėjami tie gamtininkų spinduliai ir spinduliukai, jaunesni ir jau visai subrendę gamtos tyrinėtojai. Ir įvairiomis formomis. Apdovanojimus gavo Lietuvos žaliųjų judėjimas - už gamtosaugos mokyklų programos įgyvendinimą. Jau 78 šalies mokyklos pasipuošė „žaliosiomis“ vėliavomis. Jų veiklos devizas: „Iš gamtos reikia ne vien imti, bet ir duoti tam, kad išliktume!“

Baltijos edukacinių technologijų institutas buvo pagerbtas už konkurso „Žemė - mūsų namai“ organizavimą. šis konkursas skatina jo dalyvius prisidėti prie aplinkos apsaugos naujomis informacinėmis technologijomis.

Viena iš jų - tai atvirukai ir piešiniai tema „Žemė - mūsų namai“. Mokiniai piešė ir siuntė konkurso organizatoriams kompiuteriu, per internetą. Tų darbų buvo labai daug, tačiau prizinių vietų - tik penkiolika (po penkias pirmajai, antrajai ir trečiajai vietoms).

Trečiąsias vietas laimėjo: Liveta Lisauskaitė (Utenos Krašuonos pagrindinė mokykla, 2 kl.); Edvinas Valatka (Airijos Korko m. lituanistinė mokykla „Banga“, 4 kl.); Enrikas Etneris (Kauno Kalniečių vidurinė mokykla, 6 kl.); Kristina Suvarova (Vilniaus Lukiškių vidurinė mokykla, 9 kl.); Anastazija Sokolova (Vilniaus V. Kačalovo gimnazija, 12 kl.).

Antrąsias vietas pelnė: Gabrielė Žiogelytė (Vilniaus Lukiškių vidurinė mokykla, 1 kl.); Karolis Kutka (Utenos Krašuonos pagrindinė mokykla, 4 kl.); Eglė Goštautaitė (Jonavos Neries pagrindinė mokykla, 6 kl.); Laura Jonutytė (Plungės r. šateikių pagrindinė mokykla, 9 kl.); Asta Pikturnaitė (Kretingos M.Daujoto vidurinė mokykla, 10 kl.).

Pirmosios vietos atiteko: Akvilei Daugintytei (Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija, 2 kl.); Rusnei Jankauskaitei (Pasvalio Lėvens pagrindinė mokykla, 3 kl.); Kristinai Morkūnaitei (Kauno Kalniečių vidurinė mokykla, 5 kl.); Janinai Kunickaitei (Kauno r. Babtų gimnazija, 9 kl.); Andrai Bulytei (Joniškio „Aušros“ gimnazija, 10 kl.).

Žiūrovų simpatijų prizą laimėjo penktokė Indrė Mikuckytė - už darbą „Žemė - mūsų namai“.

Labai gražiai koncertavo vaikų folkloro ansamblis „Reketukas“. Pavasario lygiadienis stojo tada, kai pas mus buvo naktis - 2 valandą 09 minutės (iš antradienio į trečiadienį). Jį, kaip jau priimta pasaulyje (jei tuo metu kažkur - šviesusis paros metas) pažymi varpų skambesys, o „Reketukas“ tą padarė, paskambindamas varpeliais.

Tokia mokyklinė minėjimų ir švenčių banga nusirito per visą Lietuvą. Jauniesiems protams ir širdims tai nebuvo formalumas.

Atsimenu tam tikrą griūties metą, kuris buvo stojęs tuoj pat atkūrus nepriklausomybę. Gamtosaugos judėjimas mokyklose staiga lyg apmirė. Apnyko Lietuvos gamtos apsaugos draugijos iki tol globoti jaunųjų gamtininkų būreliai, atsirado naujų pomėgių, potraukių, į kuriuos vaikai nėrė stačia galva. Ir buvo pasidarę neramu.

Bet tikrosios vertybės visad grįžta. Gamtininkų gyvenimas mokyklose dabar dar spalvingesnis nei anksčiau. Daugeliui po ranka - giliausi informacijos šaltiniai kompiuteriuose, nauja dėstytojų karta, kur bepažiūrėsi - regioniniai gamtos parkai su informaciniais centrais, pažintiniais takais. Nebereikia ilgai ruoštis į kažkada bene vienintelę vietą - Žuvinto rezervatą. Dar pridėkime dažnas ekskursijas į tolimiausius, įdomiausius Lietuvos kampelius, per visą vasarą veikiančias gamtininkų stovyklas.

...Net vyresnės kartos žmonės nebeprisimena dūminių gryčių kvapo; jaunesni nebežino, kas yra duonkepių krosnių šiluma. Užtat jaunimas lyg žuvis nardo naujajame pasaulyje, kupiname technologinių stebuklų, bet sykiu nepalikdamas ištakų, tik gal protingiau žvelgdamas į jas.

Jiems rūtų darželis, kažkam vis dar sukeliantis aštrų praradimo skausmą, jau nebe simbolis, nebe esmė.

Ir tai - natūralu.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"