Paieška Kai mažieji mini Žemės dieną

Kai mažieji mini Žemės dieną

Janina BAGDONIENĖ, Vilija LOGINOVIENĖ

Vilniaus m. ikimokyklinių įstaigų metodinė taryba

 

Ačiū saulei, kad šildo žemę.

Ačiū žemei, kad augina medį.

Ačiū medžiui, kad suteikia pavėsį žolei.

Ačiū žolynams, kad grožiu ir spalvomis džiugina  žmogų.

Ačiū  žmogui už tai, kad myli saulę, žemę, medžius ir gėles,

Už tai, kad moko visa tai mylėti vaikus.

*  *  *

Ne taip jau paprasta mažyliui paaiškinti, kad nereikia skinti gražios, spalvingos gėlės, nes tik žydėdama pievoje ar gėlyne ji džiugina visus. O jam, mažajam, juk taip norisi sučiupti drugelį, sugniaužti delniuke boružėlę ar skruzdę, nuskinti medžio šakelę...

Vaikas pažįsta pasaulį liesdamas, įkvėpdamas, ragaudamas. Reikia daug širdies, daug gilios išminties ir kantrybės, kad palaipsniui – gėlytė po gėlytės, pievelė po pievelės, stebuklas po stebuklo “įdėtume” į vaiko gamtos pažinimo “kuprinę” žinių, supratimo, gebėjimo ne tik  pasidžiaugti, bet ir saugoti tai, ką sukūrė gamta.

Žemės dienos šventė mieste – tai metų darbo vainikas. Čia susirenkame pasidžiaugti ir pasakyti, kad esame, kad mokomės, kad ir mums, mažiesiems, rūpi didieji gamtos namai.

Jau tradicija tapo rengti vaikų darbų parodas Vilniaus mokytojų namuose, dainuoti liaudies dainas, šokti liaudies šokius. Taip tarsi palaikome ryšį su praeitimi, su senoliais. Tarsi patvirtiname tiesą, kad ne šiandien sugalvojome mylėti ir saugoti gamtą. Ta meilė perduodama iš kartos į kartą pasakojimais, sakmėmis, padavimais.

...Ir šiemet mūsų šventė aidėjo liaudies dainomis ir šokiais. Prisiliesdami prie liaudies kūrybos mokomės jausti ne tik jos grožį, bet kartu pažįstame tautos išmintį, žmogaus ir gamtos ryšį.

“Teka saulelė motinėlė; nešioja juodoji žemelė; auga bernelis kaip ąžuolėlis”, – žmogus tapatinamas su gamta, jos reiškiniais. Ir džiaugsmai, ir rūpesčiai mūsų senolių dainose neatsiejami nuo gamtos.

Liaudies kūrybos pažinimo pradmenys, jos atlikimas – tai dar vienas būdas pasakyti mažyliui, kad gamta mūsų senolių, mūsų tėvų, mūsų visų buveinė. Tai būdas pasakyti, kad čia turi būti gera paukščiui, gėlei, medžiui ir mums, dideliems ir mažiems žmonėms.

Vilniaus mokytojų namai tapo vieta, kur mes, mažieji vienminčiai, susirenkame, kad patikintume - mes mokomės ir išmoksime pasodinti, užauginti ir išsaugoti.

šiais metais renginyje dalyvavo apie 150 vaikų. 15 darželių paruošė muzikinius siužetus apie gamtą. 16 darželių dalyvavo piešinių, įvairių darbų parodoje.

Tikimės, kad ir kitais metais ši šventė suburs daug dalyvių. Kad kartu atrasime naujų idėjų ir minčių.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"