Paieška Nauja paukščių kiaušinių kolekcija

Nauja paukščių kiaušinių kolekcija

Ji pradėta eksponuoti Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejuje

Saulius RUMBUTIS

Ornitologijos skyriaus vedėjas, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus

 

Pavasaris – labai svarbus metas sparnuočių gyvenime. Tai – perėjimo metas. Lizduose, esančiuose ant žemės ir po žeme, ant vandens ir sausumoje, medžiuose ir krūmuose ir net pastatuose, paukščiai pradės dėti kiaušinius. Gamtoje didelė laukinių paukščių dedamų kiaušinių spalvų, formų ir dydžių įvairovė. Balti ir ovalūs uždarose erdvėse - uoksuose, inkiluose, urveliuose - perinčių pelėdų, genių, tulžių kiaušiniai. Dėmėti, nusmailėjusiu galu sėjikinių paukščių kiaušiniai. Ypač margi, su supančia aplinka susiliejantys ant žemės perinčių vištinių paukščių kiaušiniai.

Kiek kiaušinių dėtyje peri skirtingų rūšių sparnuočiai?

Grifų, gyvatėdžių, alkų, narūnėlių dėtyse būna 1 kiaušinis; gervių, karvelių, lėlių – 2; kirų, žuvėdrų – 3; sėjikinių paukščių – 4 kiaušiniai. Žvirbliniai paukščiai dažniausiai deda 4-6 kiaušinius. Labai gausios žąsinių ir vištinių paukščių dėtys. Kurapkos lizde randama iki 24 kiaušinių. Dauguma paukščių kiaušinius deda anksti ryte, kas 24 valandas, tačiau kai kurie kiviai, ereliai, grifai deda kas 4-5 dienos. Trumpiausiai kiaušinius peri geniai. Didysis margasis genys dėtį šildo 10 dienų. Daugumos žvirblinių paukščių jaunikliai ritasi po 12-14 dienų, vištinių – 17-28, plėšriųjų – 30-50, audrapaukštinių – 40-60 dienų perėjimo. Ilgiausiai, apie 80 dienų, kiaušinius peri kai kurie albatrosai ir kiviai.

Lietuvoje kranklių, jūrinių erelių, naminių pelėdų, eglinių kryžiasnapių lizduose šiuo metu jau perimi kiaušiniai, ar net šildomi išsiritę jaunikliai. Savaitė, kita ir perėti pradės daugelis šalies sparnuočių. Gamtoje sunku pamatyti, kaip atrodo perimi kiaušiniai, nes paukščiai slepia savo lizdus. Nereikėtų stengtis jų ieškoti, nes perintys sparnuočiai ypač jautrūs trikdymui. Geriau aplankykite zoologijos muziejuje įrengtą ekspoziciją!

2007 metų balandžio pradžioje Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejuje baigta įrengti ir pradėta eksponuoti laukinių paukščių kiaušinių kolekcija. Muziejaus antrame aukšte esančioje paukščių salėje, dvylikoje specialiai įrengtų stendų eksponuojama per 680 kiaušinių, priklausančių 196 sparnuočių rūšims, o visame muziejaus oologiniame (oologija – mokslas, tiriantis paukščių kiaušinius) rinkinyje šiai dienai yra 989 paukščių dėtys, o jose - per 3500 kiaušinių

Lietuvoje galima sutikti per 360 paukščių rūšių, iš kurių apie 200 rūšių peri. Muziejaus rinkinyje sukaupta apie 80% šalyje perinčių paukščių rūšių kiaušinių. Tačiau čia galima pamatyti ir kitų pasaulio šalių sparnuočių kiaušinių. Didžiausius kiaušinius iš šiuo metu planetoje gyvenančių paukščių deda afrikiniai stručiai. Jų padėtas kiaušinis sveria 1600 g, o mažiausius deda Amerikos žemyne gyvenantys kolibriai. Degtukų dėžutės dydžio kolibrių lizduose randami vos 0,6 g tesveriantys kiaušiniai. Kuo didesnis paukštis, tuo jis deda santykinai mažesnius kiaušinius. Kolibrio kiaušinis sudaro 25% pačio paukščio svorio, o afrikinio stručio tik 1%. Lietuvoje didžiausi paukščiai – gulbės nebylės deda 355 g svorio kiaušinius, o mažiausio paukščio – nykštuko padėtas kiaušinis sveria 1,2 g.

Rekordininkas, pagal padedamo kiaušinio dydį, tarp mūsų planetoje gyvenusių paukščių buvo Madagaskaro saloje gyvenęs epiornis. šis, apie 3 m aukščio ir apie 400 kg sveriantis, neskraidantis paukštis dėdavo apie 9000 g sveriančius kiaušinius. Manoma, kad šie paukščiai išmirė 18 amžiuje.

Oologinės kolekcijos eksponatai buvo pradėti rinkti tuoj po zoologijos muziejaus įkūrimo 1919 metais. Pirmieji darbuotojai, pildę paukščių kiaušinių rinkinį, buvo T.Ivanauskas, T. Zubavičius, L.Jezerskas, A.Pūkas. Tačiau sistemingas ir kryptingas, gerai dokumentuotas oologinio rinkinio kaupimas pradėtas tik 1987 metais. šio darbo pradininkais buvo A.Mačikūnas ir R. Grigonis. Vėliau kolekciją pildė M.Navasaitis, D.Dementavičius ir šių eilučių autorius. Čia paminėti tik buvę ir esami muziejaus darbuotojai, tačiau dalį eksponatų oologinei kolekcijai pristatė dešimtys mūsų šalies zoologų. Už tai jiems – nuoširdus ačiū.

Nuo š.m. kovo 20 d. iki balandžio 20 d. muziejaus paukščių salėje eksponuojama unikali dailininkės Irenos Jauniškienės 127 kiauraraščių margučių kolekcija.

Daugiau informacijos: Saulius Rumbutis, Ornitologijos skyriaus vedėjas, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, tel.: (8~37) 200305, mob. tel.: 8 614 97582, el. paštas: ornit@zoomuziejus.lt

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"