Paieška Pelningiausias sklypo sandėris: Aliaska

Pelningiausias sklypo sandėris

 

Kai pardavinėjama žemė, kartais kyla didesni ar mažesni triukšmeliai. Dėl kokio nors menko hektariuko paežerėje.

O prieš 140 metų, kovo 30 dieną, buvo sukirsta rankomis dėl bene didžiausio sklypo pardavimo. Tas sklypas - Aliaska. Joje tilptų daugiu nei 20 Lietuvų. Už septynis milijonus 200 tūkstančių dolerių Rusija Aliaską pardavė Amerikai.

Daugelis amerikiečių keikte prakeikė tuometinį Amerikos valstybės sekretorių Sjuardą, kuris labiausiai siekė to sandėrio. Septyni milijonai už didžiulę ledainę? Septyni milijonai už baltųjų lokių karalystę? Kur tai matyta...

Tačiau netrukus prasidėjo didžioji aukso karštligė, ir Aliaska per keletą metų atsipirko. O šandien joje yra maždaug pusė visų žinomų Amerikos naftos ir akmens anglies išteklių, daugybė dujų, 80 procentų alavo, daugybė platinos grupės metalų. Čia nepaprasto ir civilizacijos nesugadinto grožio gamta, nes toje didžiausioje valstijoje - tik šiek tiek daugiau nei pusė milijono gyventojų. Na, maždaug tiek, kiek Vilniuje.

Ir štai jau daugelį metų kovo trisdešimtoji Jungtinėse Amerikos Valstijose vadinama Sjuarto diena - tuo būdu prisimenant puikų, toli į ateitį žvelgusį nekilnojamojo turto pirklį, kažkada keiktą prakeiktą valstybės sekretorių, nepagailėjusį septynių milijonų už ledainę.

Žinoma, tuo laiku, prieš 140 metų, septyni milijonai buvo verti tiek, kiek šiandien 700 šimtai milijonų, gal net daugiau. Tai buvo paskutinis pasaulyje oficialus tokio dydžio sklypo pirkimo-pardavimo sandėris.

šiandien tas sklypas, net jeigu neturėtų jokių iškasenų, yra neįkainojamas dėl natūralios gamtos vertybių. Čia galioja labai griežti gamtosaugos įstatymai.

 

Parengė Zenonas BUTKEVIČIUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"