Paieška Veisieju MU: mažalapės liepos sėklinė plantacija – pirmoji šalyje

Mažalapės liepos sėklinė plantacija – pirmoji šalyje

Vytautas STACEVIČIUS

 

Sakoma: miškas - tai drėgmė, drėgmė - tai derlius, derlius - tai gyvenimas. Senovėje lietuviai šventais laikė ąžuolą, uosį, liepą, pušį. Ne taip seniai, prieš Antrąjį pasaulinį karą, Pikčiaviečių ąžuolas (Bučiūnų apylinkėse, Pakruojo rajone) buvo vadinamas ypatingu: žmonės jam palikdavo aukų - smulkių monetų. Garliavos apylinkėse šventu laikomas uosis - prie jo irgi paliekamos aukos. Dar tarpukariu Viekšnių apylinkėje augusi pušis išgydydavo žmones.

Liepa buvo laikoma deivės Laimos medžiu. Prie šventųjų liepų moterys nešdavo aukas norėdamos susilaukti kūdikio. V.Krėvė-Mickevičius, aprašydamas kerdžiaus Lapino liepą, sutapatino su jo gyvenimu: nukirto liepą, mirė ir kerdžius. O kiek pasakoma dainose (”Augo girioj liepužėlė, pas močiutę - dukružėlė”)...

Sovietams okupavus mūsų šalį vakarais skambėdavo: “Palinko liepa šalia kelio”.

Nežinau, ar senąsias tradicijas tęsdami, ar dėl to, kad mažai turi liepynų savo miškuose, Veisiejų miškų urėdijos miškininkai, pasikvietę į talką Veisiejų seniūnijos, Veisiejų regioninio parko darbuotojus, kovo 27 d. pasodino mažalapės liepos sėklinę plantaciją. 2,7 ha plantacija įveista Krosnos  girininkijos Papartėlių miške. Sodinukai parvežti iš Dubravos mokomosios miškų urėdijos. Tai pirmoji mažalapės liepos sėklinė plantacija  Lietuvoje.

Taigi netrukus auginsime našius liepynus.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"