Paieška Varanės – praktikuojančios feministės

Norite tikėkite, norite – ne

Varanės – praktikuojančios feministės

 

Neįprastas palikuonių atsiradimo pasaulyje atvejis be vyriškosios lyties partnerių dalyvavimo užregistruotas tarp Komodos varanų. Pasak tyrinėtojų iš Liverpulio universiteto, šios gyvūnų rūšies patelės pasižymi unikaliais sugebėjimais pačios savavališkai apvaisinti padėtus kiaušinius. Apie tai šie mokslininkai rašo “Nature” žurnale.

Komodos varanai kitaip dar vadinami drakonais dėl savo didelių dydžių. Europiečiai juos aptiko mažiau kaip prieš šimtą metų. Maitinasi šie milžiniški ropliai mėsa.

Ilgą laiką tyrinėtojams visai nekrito į akis šių driežų ypatybė būti apvaisintiems motinos. Tačiau visai neseniai išsyk dvi šios tūšies roplių atstovės padarė mokslininkams siurprizą. štai Britanijos Česterio zoologijos sode gyvenanti “drakonė” praėjusių metų gegužės mėnesį padėjo 11 kiaušinių. Trys iš jų buvo sudaužyti dedant į inkubatorių. Ištyrinėję juose buvusius embrionus, biologai su nuostaba pažymėjo, jog dar negimusių “drakoniukų” organizme esama tik motiniškosios DNR dalies, be to, nebūta ir įrodymų, jog dėl jų gimimo būtų buvęs kaltas tėvas. Likusieji aštuoni varaniukai jaučiasi gerai.

Anksčiau panašus atvejis buvo užregistruotas pas patelę, vardu Sungai. ši būtybė, gyvenanti Paryžiaus zoologijos sode, atvedė į pasaulį palikuonių, praėjus daugiau kaip dviems metams po pasimatymų su patinu. Vėliau atlikti tyrimai atskleidė, jog įpėdiniai neturėjo su tuo nieko bendra ir gimė dalyvaujant vien motinos DNR.

Tokiu būdu, specialistų nuomone, “drakonų” gimimas tiesiogiai nepriklauso nuo to, ar esama šalia vyriškosios lyties partnerio. Jeigu tinkamo jaunikio nėra, varanė gali pati atsivesti palikuonių. Jeigu partneris atsiranda, jie, žinoma, išvysta dienos šviesą apvaisinti natūraliu būdu.

Suprantama, varanų dauginimosi be partnerių dalyvavimo būdas nuskurdina genetinę medžiagą, užtat leidžia atkurti populiaciją net tokiu atveju, jeigu visi patinėliai išmirtų.

Biologai sako, jog šis atradimas leidžia atsakyti į klausimą, kokiu būdu šios reptilijos įsisavina naujas teritorijas. Užtenka, kad į svetimas žemes persikeltų viena patelė. Ji savarankiškai apvaisina kiaušinių dėtį, ir greit čia jau apsigyvena ištisa grupė varanų.

Savaiminio apsivaisinimo atvejų pasitaiko ir tarp kitų reptilijų rūšių. Tačiau dažniausiai šiuo atveju kalbama tik apie tam tikros partnerio spermos dalies “užkonservavimą” patelės kūne, kad ji vėliau galėtų ja pasinaudoti savo nuožiūra.

 

Parengė Kostas JANKUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"