Paieška Dar kartą apie homo sapiens giminaičius

Dar kartą apie homo sapiens giminaičius

 

Antropologų pasaulyje vėl užvirė aistros dėl iki šiol neišspręsto klausimo apie tai, kas mums, žmonėms, yra artimiausi giminaičiai. šįkart - apie nykštukinius hominidus iš Indonezijos Floreso salos. šie “iškastiniai liliputai” jaudina mokslininkų protus jau daugiau kaip trejus metus.

Amerikiečių mokslininkai dabar pateikė naujų įrodymų, jog šios neįprastos būtybės, mokslo populiarinimo literatūroje pramintos “chobitais”, iš tiesų buvo atskiros unikalios žmogaus giminės atšakos atstovais.

Tiesa, skeptikai nenustoja tvirtinti, jog aptikti palaikai gali būti paaiškinami patologiniais nukrypimais paprastų žmonių vystymesi. šie nukrypimai, pavyzdžiui, gali būti susiję su mikrocefalija – retu susirgimu, pasireiškiančiu mažu kaukolės ir galvos smegenų dydžiu.

Kai šie palaikai buvo rasti (o juos aptiko australų mokslininkai 2003 metais Floreso uoloje), radinys buvo paskelbtas tikra moksline sensacija. Mat normalus suaugusių asmenų ūgis siekė viso labo vieną metrą, o galvos apimtis buvo triskart mažesnė negu šiuolaikinių žmonių. Stebino ir numanomas radinio amžius – apie 18 tūkst. metų. Tai reiškia, kad nykštukai gyveno palyginti netolimoje istorinėje praeityje.

Vadovaujantis atradimo autorių liudijimais, iki tol mokslui buvo žinoma tik viena panaši žmogaus vystymosi atšaka – neandertaliečiai. šituo, matyt, ir grindžiamas tas stiprus skepticizmas, su kuriuo teko susidurti atradėjams. Dabar vienam iš jų, Maiklui Morvudui, kartu su antropologe iš Floridos universiteto Dina Falk, pavyko atmesti “mikrocefalinę” hipotezę. Jie palygino vieno iš “chobitų” smegenų kompiuterinį trimatį modelį su tokiais pačiais modeliais devynių žmonių, sirgusių mikrocefalija. Pasirodo, jog sveiki smegenys nuo mikrocefalinių skiriasi keletu charakteringų ypatumų, ir pagal šiuos požymius senovės hominido smegenys buvo normalios. Tiesa, hominido smegenis nuo dabartinio žmogaus smegenų skyrė 4 aiškūs skirtumai, taigi pagal juos hominidus dera priskirti atskirai, paralelinei homo sapiens rūšiai. Floreso gamta, beje, duoda pagrindą mąstyti apie evoliucijos keistumus. Užtenka pasakyti, jog ten vienu metu gyveno… nykštukiniai drambliai ir gigantiški graužikai.

 

Parengė Jonas VANAGAS 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"