Paieška Biržų RP: kas ten, senojoje girioje, gyvena?

Kas ten, senojoje girioje, gyvena?

Alfonsas KAZITĖNAS

 

Biržų regioninio parko specialistai gavo užduoti šiemet suskaičiuoti retuosius paukščius Biržų girios biosferos poligone, dėl kurių apsaugos šis poligonas ir buvo įsteigtas. Stebėjimų monitoringas vykdomas jerubių, gervių, griežlių, pilkųjų meletų ir tripirščių genių veisimosi teritorijose.

Pasak regioninio parko biologo Nerijaus Žitkevičiaus, paukščiai stebimi ir skaičiuojami ne šiaip vaikštinėjant po mišką ir užsirašant kiekvieną pastebėtą. Girioje išskirti 9 maršrutai būdingiausiose minėtoms paukščių rūšims vietose, vieno maršruto ilgis 6 kilometrai. Specialistas eina tuo maršrutu, stebi paukščius vizualiai, klausosi jų balsų. Kelionė pasirinktu maršrutu pradedama ankstų rytą, geriausiai dar prieš saulės patekėjimą. Pastebėto ar išgirsto paukščio užfiksavimo vietą pažymi kartografiniame plane. Monitoringas atliekamas pagal specialią metodiką, jokios saviveiklos negali būti. Paukščių gausą reikia nustatyti kuo tiksliau, kad galima būtų taikyti veiksmingas priemones retoms ir nykstančioms rūšims išsaugoti.

Nerijus pasakojo, kad nuo kovo 1 d. iki balandžio 15 d. atliekamas pirmasis jerubių monitoringo etapas, dar bus rudeninis - nuo rugsėjo 15 iki spalio 15 d. Nuo balandžio 1 d. prasidėjo gervių stebėjimai, kurie tęsis iki gegužės trečios dekados. Iki balandžio paskutinės dienos reikės baigti genių ir meletų stebėjimą, pradėtą kovo viduryje. Nuo gegužės trečios dekados ir visą birželį teks stebėti griežles Nemunėlio pievose už girios. šios paukštės bus stebimos po vidurnakčio. Parko biologui iš tiesų romantiškas metas, gražiausi pavasario rytai prabėgs girioje. Beje, laikas ribotas, tenka pasitelkti į pagalbą ir ornitologus mėgėjus, kad darbas būtų rezultatyvesnis. Iš apibendrintų monitoringo duomenų specialistai spręs apie bendrą stebimų paukščių gausą.

Biržų girios biosferos poligone praėjusiais metais atliktas juodųjų gandrų ir uralinių bei žvirblinių pelėdų monitoringas. Užfiksuoti tie paukščiai, kuriuos toje pačioje vietovėje pavyko pamatyti arba išgirsti ne mažiau kaip du kartus. Pagal šių stebėjimų duomenis daroma išvada, kad valstybės saugomame senosios girios poligone veisiasi ne mažiau kaip 4 poros juodųjų gandrų, 7 – uralinių ir 5 žvirblinių pelėdų.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"