Paieška “Didžiosios australų sienos” jubiliejus

“Didžiosios australų sienos” jubiliejus

 

Australija švenčia pačios ilgiausios pasaulyje sienos šimtmečio jubiliejų. Siena driekiasi nuo Žaliojo kontinento pietų į šiaurę. Jos ilgis – 5531 km, o aukštis – 1,8 m, taigi ji beveik 600 km ilgesnė už išsilaikiusią Didžiąją kinų sieną.

Idėja sukurti šį neįprastą statinį kilo XX a. pradžioje. Mat dėl neįprasto į žemyną atsivežtų triušių vislumo fermerių ūkiams ėmė grėsti bankrotas. Laive, atplaukusiame į Australiją 1859 m., buvo viso labo 20 ilgaausių. O po 30 metų triušių populiacija, naikinanti pasėlius, pasiekė šimtus tūkstančių. Kad būtų galima išvengti jų tolesnio nekontroliuojamo dauginimosi, vietos gyventojams teko griebtis tokios milžiniškos konstrukcijos statybos. 

Siena buvo kuriama iš įvairiausios statybinės medžiagos. Vienuose jos ruožuose vyrauja pušis, kituose – eukaliptų mediena. Tačiau termitai greit pamėgo skanią statybinę medžiagą, ir užtvara ėmė greitai susidėvėti. Jos būklę praėjusiojo amžiaus pradžioje tikrindavo inspektoriai, važinėdavę dviračiais. Labiausiai nukentėjusios vietos būdavo nedelsiant taisomos.

šiandien ištisi kilometrai šios užtvaros tarnauja fermeriams, gindamos ganyklas ir laukus ne tik nuo graužikų antplūdžių, bet ir nuo laukinių šunų dingo, puolančių avis, bei nuo kengūrų kėsinimosi į fermerių laukus. Priklausomai nuo vienų ar kitų australiškosios faunos rūšių paplitimo, keičiasi ir aptvaro struktūra. Pavyzdžiui, rajonuose, kuriuose veisiasi daugybė lapių, siena yra iš cemento, o ten, kur masiškai gyvena kengūros, ji būna itin aukšta.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"