Paieška Biržų RP: šiukšles – lauk iš parko

šiukšles – lauk iš parko

Alfonsas KAZITĖNAS

 

Biržų regioninis parkas skelbė balandžio švaros akciją, kvietė visuomenę prisidėti. Balandžio 18 d. keturi parko darbuotojai (direktorius, biologas, informacijos bei kraštotvarkos specialistės) ėmėsi šiukšlių kuopimo darbų labiausiai lankytojų pamėgtuose Karaimiškio ir Kirkilų kraštovaizdžio draustinių objektuose, bet iš visuomenės nesulaukė nė vieno talkininko.

„šiukšlinančių pilna, o kuopti nėra kam“, - po talkos dūsavo parko vyriausioji kraštotvarkos specialistė Aldona Stankevičienė.

Parko darbuotojai išvalė poilsio aikštelę prie Karvės olos, surinko lankytojų ir vėjo iškreiktas šiukšles 2 ha plote.

„Ko tik ten nebuvo – nuo alkoholio butelių iki prezervatyvų. Visa šių dienų civilizacijos mozaika“, - piktinosi pašnekovė.

Parko direktorius Kęstutis Baronas motoriniu pjūklu supjaustė vėjo išverstus bei nulaužtus medžius prie Kirkilų ežerėlių, pagamino malkų būsimiems lankytojams. Ten išdriektų šiukšlių buvo mažiau, didžiuma maišuose, nes iki rudens aplinką tvarkė kaimo bendruomenė. Ji turi savo kiemelį poilsiavietėje, lankytojams kepa blynus. Tą dieną parko darbuotojai išvežė į sąvartyną apie 20 polietileninių maišų su šiukšlėmis.

„Jau turėjom keturias ekskursijas, gėda vedžioti svečius po šiukšliną aplinką. Vis atsiprašinėjau, jie mane guodė, kad ir kitur tas pats. Tačiau ilgiau šitai kęsti neįmanoma. Vietiniams lankytojams nerūpi pažinti gamtos objektus, tik pasilinksminti. Bet po linksmybių vaizdas apgailėtinas, jis puikiausiai atspindi mūsų kultūros lygį“, - tęsė kraštotvarkininkė.

Pasak Aldonos Stankevičienės, šiukšlių kuopimas lankomuose objektuose neįeina į parko administracijos funkcijas, šiems darbams parkui neskiriamos lėšos. Už tai atsakingi žemės naudotojai – seniūnijos. Pavyzdį parodė Pabiržės seniūnija, jau kovo mėnesį pasamdė bedarbius iš darbo biržos, apėjo karsto įgriuvas ir pakeles. Panašiai organizavo aplinkos tvarkymą Parovėjos seniūnė, o štai širvėnos - nuvylė.

„Skambinome, prašėme pagalbos. Vis atsikalbinėjo, kad neturi žmonių. Kategoriškai neatsakė, žadėjo balandį pasamdyti. Kirkiluose pavesta kapinių sargui“, - atkreipė dėmesį pašnekovė.

Kraštotvarkos specialistė pasidžiaugė, kaip Mantagailiškio dvarelio griuvėsius nusipirkęs biržietis verslininkas Sigitas Kalkys apvalė ir aptvarkė visą teritoriją ir pažadėjo išmokyti švaros ten gyvenančius žmones.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"