Paieška Joniškis: lygumų grožis ir atmintis

Lygumų grožis ir atmintis

Antanas MATAITIS

 

Už etninės kultūros puoselėjimą - Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape - Lietuvos nacionalinio muziejaus prizais apdovanoti Justina Mataitytė, Lina Ignotaitė, Joniškio Mato Slančiausko gimnazijos vienuoliktokės, bei šios gimnazijos dvyliktokės Agnė Plachutinaitė ir Jovita Vilkaitė. Tokį apdovanojimą taipogi pelnė ir Joniškio „Aušros“ gimnazijos vienuoliktokės Aušrinė Zaleckytė ir Eglė Kasperavičiūtė.

 

Joniškio krašte, regis, kokių įstabių reljefų, gamtinių atodangų, gamtos paminklų yra kur kas mažiau, nei kitame krašte, pasižyminčiame kalvomis, ežerais, ežerėliais, plačiai išsipleikusiomis upėmis....

Giedrė Motiejuitė, Joniškio „Aušros“ gimnazijos mokytoja metodininkė, vis dėlto turėjo kuo pasigirti. Mat įsteigė visuomeninę organizaciją „Krašto kultūros centras“. Ten devintokai mokosi geriau pažinti rajono geografiją, biologinius, istorinius aspektus...

„Pavasariais organizuojame ekspedicijas į skirtingas Joniškio rajono vietas, atliekame įvairius tiriamuosius darbus, darome aprašus“, - pasakojo mokytoja metodininkė.

Pasiteiravau apie narystę „Krašto kultūros centre“. Giedrė sakė, jog narystės tiesiog ir nefiksuoja, nes kasmet juk tas skaičius keičiasi. Mokytojų esama apie 10, o moksleivių – apie 50-60. 

„Krašto kultūros centras“ veikia nuo 2002 metų. Prieš du metus moksleiviai taipogi dalyvavo šalies jaunųjų mokslininkų konkurse. Sėkmingai, nes Agnė Taraškutė (ji dabar studijuoja VU Gamtos mokslų fakultete geografiją, antrakursė) laimėjo Geografijos sekcijoje pirmąją vietą.

Beje, „Krašto kultūros centre“ dalyvauja ne vien moksleiviai, o ir biologijos mokytojas Valentas Ramonas, ir lietuvių kalbos bei literatūros bei kitų dalykų mokytojai.

„šiemet organizuojame projektą ir kviečiame prisijungti žymius kraštiečius, buvusius mokyklos auklėtinius, dirbančius mokslinį darbą Vilniuje“, - ir kvietė, ir švietė pedagogė iš Joniškio „Aušros“ gimnazijos.  

Visuomeninė organizacija „Krašto kultūros centras“ joniškiečiai įsteigė gal ir dėl to, kad galėtų rašyti projektus, kad galėtų gauti lėšas jų įgyvendinimui. Kol kas tas „vežimas“ neblogai pajudėjo... Gauna lėšų net ir iš Kultūros ministerijos. Nors Joniškio rajonas turimomis gamtinėmis ir kultūrinėmis vertybėmis lyg yra ir neturtingas.

„Tačiau vaikai vis tiek suvokia, kad ir šiame krašte esama labai daug, kas įsimintina, sakrališka, gražu...

„Krašto kultūros centras“ organizuoja ir pažintines keliones moksleiviams, nes gauname lėšų ir iš rajono Savivaldybės. štai šiais metais, apie gegužės mėnesį, kai orai bus šiltesni, už gautus 600 litų organizuosime išvykas į gamtą. Tirsime  Mūšos ir Tyrelio pelkę, Juodeikių kaimo apylinkes. Kalbinsime buvusį mokytoją Aleksandrą Žalį, kuris daug yra padaręs išsaugant senuosius tų apylinkių riedulius, minėtąją Mūšos-Tyrelio pelkę. Mūsų žymūs kraštiečiai, šiuo metu gyvenantys ir dirbantys Vilniuje, kartu su mokiniais šiemet dalyvaus ekspedicijoje“, - kalbėjo Giedrė Motiejuitė.

Ji pasidžiaugė šiemet nacionaliniame konkurse dalyvavusiomis Egle Kasperavičiūte ir Aušrine Zaleckyte, vienuoliktokėmis, tyrusiomis Kaucmanės dvarvietės (Kriūkų senmiūnija) praeitį.

„Mergaitės apibendrino mūsų trisdešimties mokinių ekspedicijos veiklą, atliktą darbą. Kaucmanės dvarvietė nėra išlikusi, nėra jokių fragmentų, nors tai žymaus fiziko mokslininko Teodoro Grothuso giminių dvaras. šiuo metų šio mokslininko giminės gyvena Vokietijoje, pagal jų pasakojimus, pagal mūsų tyrimus siekėme, kad tos vietovės išliekamoji vertė būtų užfiksuota. Tam išleidome lankstinuką - lietuviškai ir angliškai. Tą lankstinuką, su mūsų moksleivių piešiniais, padovanojome ir Michaeliui Grothusui, gyvenančiam Vokietijoje, tuo labai maloniai nustebindami, jog tokie darbai yra atliekami“, - pasakojo Giedrė Motiejuitė.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"