Paieška Laisvėje pyktis išgaruoja

Laisvėje pyktis išgaruoja

Iš rašinių konkursui „Mačiau, girdėjau...“ Nacionalinio radijo laida „Gamta – visų namai“.

Juozas PŪTYS

Varėnos raj., Ulbinų kaimas

 

Daugelis, tikriausiai, esame pastebėję: dažnas šuo, pririštas grandine ar esantis kiemelyje už tvoros, ardosi, draskosi, vos tik pasirodo svetimas žmogus, net kaimynas. Atrodo: pakliūsi - sudraskys į skutelius, toks piktas. O štai nutrūkęs ar išleistas laisvėn staiga pasidaro ramus, taikus ir net meilus.

Taip atsitiko ir man. Kaimynai gyvena gal už kilometro. Jų Reksas pririštas, puola visus, praeinančius ar pravažiuojančius. Yra dar ir medžioklinis šuo, kuriam visi žmonės geri.

Gyvulius pašerti reikia anksti, atsikėliau dar tamsoje. Pravėręs duris į kiemą, pamačiau stovintį šunį. Atpažinau, kad ne maniškis, todėl pagalvojau, jog kaimyno medžioklinis. Ramiai abu nuėjom į tvartą, bet pamėginau varyti tolyn, namų link. Neklausė. Tada paėmiau pagalį ir stuktelėjau virtuvėlės sienon, kad išsigąstų. šuo suurzgė ir prašiepė dantis. Supratau, kad ne medžioklinis. Ką daryti? Gyvulius šerti reikia... Gražiai pakalbinau, einu šieno - šuo seka šalia, bet pykčio nerodo. Kai grįžau virtuvėlėn, šuo labai išgąsdino - pašoko ir abiem kojomis atsirėmė man ant pečių, po minutės nušoko, matyt supratęs, jog jam nieko blogo nežadu. Pasidarė visai draugiškas. Vėliau paskambinau kaimynui, iš kurio ir sužinojau, jog pabėgęs baisusis Reksas. O Viešpatie! Net šiurpas nupurtė. Bet dabar galvoju, kad gerai atsitiko - neatpažinęs nejutau didelės baimės, nepadariau neapgalvotų veiksmų, dėl to šuo buvo taikus ir geras. Tačiau kai kaimynai jį vėl pririšo grandine, visus puolė kaip žvėris. Nebepripažino net mūsų trumpos draugystės.

Red. pastaba. Tai - neretas atvejis. Pririštas ar uždaroje sodyboje esantis sarginis šuo tikrai gali būti pavojingas, nes veikia prigimties įsakymas - saugoti tam tikrą teritoriją, ginti ją iš visų jėgų. Tuo tarpu patekus laisvėn tas prigimties įstatymas dingsta, pyktis ir įniršis tarytum išgaruoja. Na, žinoma, jei žmogus neprovokuoja, neerzina.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"