Paieška Tarptautinė konferencija Panevėžio gamtos mokykloje - gražioji siekiamybė: mokykla ir gamta - be atl

Kilti ir kelti...

Tarptautinė konferencija Panevėžio gamtos mokykloje - gražioji siekiamybė: mokykla ir gamta - be atliekų ir šiukšlių

Augustas UKTVERIS

 

„Žaliajame pasaulyje“ jau minėjome, jog gegužės 2-5 dienomis Panevėžyje vyko tarptautinio aplinkosauginio švietimo projekto "Mokykla ir gamta - be atliekų ir šiukšlių" ("Waste for litter - free school and nature"), kurį finansuoja šiaurės šalių Ministrų Taryba (Nordic Counsil of Ministres), renginiai. šiame projekte dalyvauja 3 šalys partnerės: Norvegija, Rusija (šalis  - projekto koordinatorė; organizacija NVO "Samotsvety") ir Lietuva (dalyvaujanti organizacija – Panevėžio gamtos mokykla).

 

Tautosakos slėniuose turime nemenką guotą puošnių posakių, kuriais esame paakinami: visi žmogaus būsimosios elgsenos griaučiai yra sukuriami vos žengiant pirmuosius žingsnius, rašant pirmąsias raides... Panašius posakius, ko gero, turi ir Skandinavijos pusiasalio šalių gyventojai. Neatsitiktinai lenkiantys medį, kol jis yra jaunas, ir patys jam neretai nusilenkiantys. (Kas nežino kad ir švedų postringavimo: iš mokyklos grįžę vaikai pamoko tėvelius, kaip reikia pagarbiai elgtis gamtinėje aplinkoje...) Taip bent kalbėjo danas Peteris Petersenas, gegužės pradžioje apsilankęs Panevėžio gamtos mokykloje. Peteris čia pabuvojo ne vienas, kartu su sveteliais iš Norvegijos, Rusijos (Peterburgo, Karelijos, Leningrado ir Kaliningrado sričių). Mat toje Gamtos mokykloje vyko tarptautinio aplinkosauginio švietimo projekto "Mokykla ir gamta - be atliekų ir šiukšlių" renginiai. šiame projekte dalyvauja 3 šalys partnerės: Norvegija, Rusija (šalis  - projekto koordinatorė) ir Lietuva (dalyvaujanti organizacija – Panevėžio gamtos mokykla).

Užsukau į šio projekto tarptautinę konferenciją, vykusią Panevėžio gamtos mokykloje (nemeluosiu: pačios diskusijos vyko prie šios gamtininkų mokyklos kaimynystėje esančiame laisvalaikio centre „Alex club“ – kavinės administracija suteikė galimybę naudotis ir savita kompiuterine įranga, kai prie kiekvieno staliuko puikuojasi vaizduoklis). Tiesa, prieš šią konferenciją svečiai ir šeimininkai dairėsi ne vien po Panevėžio gamtos mokyklos patalpas, o ir po miesto darželius, mokyklas (l/d “Kregždutė”, l/d “Puriena”, “Vilties” vidurinė mokykla). O jau pačioje Gamtos mokykloje maloniai bendravo su čia esančiais sparnuotaisiais, ropojančiais, šliaužiančiais, giedančiais ir kitokiais augintiniais. Kuriais džiaugiasi, kuriuos globoja jaunieji panevėžiečiai. Reikėjo matyti: su kokia pagarba Anne Grete Gloerstad (Norvegija) apglėbė smėlyje besiturškiantį šinšiliuką...  Peteris Pedersenas (Danija), patyręs pedagogas, stebėjo tarsi viską iš šono, tačiau vėliau ir jis sakė itin gražius žodžius Panevėžio gamtos mokyklos direktorei Reginai Kliminskienei, šios mokyklos maloniosioms darbuotojoms. Juk jų širdies šilumos dėka jaunieji panevėžiečiai suka savosios Gamtos mokyklos link. Ateina, kad įgytų gerumo tam, kuris nemoka kalbėti žmogaus balseliu, tačiau moka reikšti ir džiaugsmą, ir nerimą, ir širdgėlą... Tai nuo mažens suvokdami, tie vaikeliai jau, tikėkimės, netaps kokiais chuliganiokais, kuriais ir šių eilučių autoriui neseniai yra nusiskundusi Lietuvos zoologijos sodo (Kaunas) Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėja Virginija Mikutavičienė: „Ateina jaunimėlis į zoologijos sodą vien tam, kad akmenimis mėtytų į narvuose uždarytuosius, kad...“. Neatsitiktinai ir girdime iš televizorių ekranų: alkoholio apsvaiginta studentė (!) įsiropštė į žirafos narvą, tarsi būtų sumaniusi patirti super vartotojiškąjį nuotykį - žudyti ar nusižudyti...

Žinia, žmogų liūdnosios nedalios link gali pavedėti ne vien atsainumas nekalbančiam žmogaus balsu gyvam padarėliui. Kai pilietukas nebemoka gerbti aplinkos, kai niokoja ją savosiomis atliekomis, nieko gero toje atliekančių ašarų pakalnėje taipogi nelauki... Regis, vien dėl to ir buvo pavadintas renginys Panevėžio gamtos mokykloje būtent šitaip: "Mokykla ir gamta - be atliekų ir šiukšlių". Galvojant vis ir apie žmogų, kuriame šiukšlių taipogi turėtų būti kuo mažiau, nors ir rengtumėmės kokiais karnavaliniais kostiumėliais, sukurptais iš atliekų.

„Ekologinis ugdymas, manau, yra neatskiriamas ir nuo poreikio darniam vystimuisi, kai žmogui nevalia pamiršti nei gamtos, nei socialinės ir visokios kitokios aplinkos...“, - neatsitiktinai kalbėjo prieš prasidedant minėtosios konferencijos diskusijų popietei Regina Kliminskienė.

O norvegė Ane Gretė Gloerstad, dirbanti Trondheimo miesto savivaldybės administracijoje ir kuruojanti ekologinio švietimo reikalus šio miesto ikimokyklinio auklėjimo bei mokymo įstaigose, pakalbinus sakė:
“Rūpinuosi, kad kuo daugiau mūsų miesto vaikų darželių taipogi pasipuoštų europinio Aplinkosauginio švietimo fondo įsteigtomis žaliosiomis vėliavomis. Mūsų mieste žaliąsias vėliavas turi 51 mokymo bei ugdymo įstaiga. Projektas, dėl kurio dabar lankausi Lietuvoje, yra susietas su atliekų tvarkymu. Manau, jog tai labai geras, labai reikalingas projektas – tiek rusams, tiek norvegams, tiek lietuviams.“

Marina Verchovkina, penkių ekologinės pakraipos vaikų darželių susivienijimo direktorė (Peterburgas): „Sieksime, kad Panevėžyje įgytoji patirtis pasitarnautų ir Peterburgo žmonėms, gamtai. Reikės rašyti naujus projektus, gauti lėšų. Tikimės, jog tai pavyks.

Turiu pasakyti, jog Regina Kliminskienė iš tikro yra sukaupusi itin gerą patirti. Tokia Gamtos mokykla Panevėžyje yra tarsi koks perlas mokymo, ugdymo procesui gerinti. Svarbu yra tik mokėti visa tai, kas sukaupta tokioje Gamtos mokykloje, tinkamai panaudoti. Mums, Peterburgo žmonėms, norisi tikėti, jog mūsų mieste bus perdirbama ne 20 proc. atliekų, o nors 21 proc. Jei tas vienas procentas atsirastų, būtų gražus ir mūsų pasiekimas.“

...Konferencija baigėsi. Trys projekto dalyviai buvo apdovanoti Panevėžio miesto savivaldybes mero Vito Matuzo padėkos raštais. Tai šalies koordinatorės - Rusijos atstovės: Svetlana Marčiuk, Olga Madison ir Marina Verhovkina. Meras Vitas Matuzas daug šiltų žodžių pasakė ir Panevėžio gamtos mokyklos vadovės Reginos Kliminskienės adresu. Mačiau, jog viešnios, tiek iš Kaliningrado, tiek iš Peterburgo, tiek iš Trondheimo, išsivežė ne vien Aukštaitijos sostinės mero padėkos sakinius. Išsiveža ir mūsų šalies siekį: kilti ir kelti. 

 

Kai kurių šios tarptautinės konferencijos dalyvių nuomones, pastabas (dėl mažųjų žmonių mokymo tvarkyti atliekas, dėl elgesio gamtoje) numatome publikuoti kituose „Žaliojo pasaulio“ numeriuose.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"