Paieška Paukščiai - dangiškieji patruliai

Dangiškieji patruliai

Sankt Peterburgo ornitologai sukūrė unikalią metodiką, kaip apginti 17 vietinių paukštynų nuo paukščių gripo: juos dabar saugos ereliai, vanagai ir sakalai. Mokslininkų nuomone, išvydę danguje priešą, praskrendantys paukščiai neišdrįs skverbtis į saugomas teritorijas.

 

Grobuoniški, bet nepikti

 

Netrukus plėšrieji paukščiai bus paskiepyti nuo paukščių gripo, imsis apsaugininkų vaidmens paukštynuose. Ten jau įrengti voljerai, kuriuose sparnuotieji grobuonys galės palesti ir pailsėti. Paukščius aprūpinti lesalu įsipareigojo paukštynų vadovybės. Kasdieninį paukščių-apsaugininkų dienos racioną sudarys 200 g. brokuotos vištienos. “Sargybinių” sveikata rūpinsis veterinarai. Nors skiepai prieš paukščių gripą veiksmingi maždaug pusmetį, kraują iš sparnuotųjų apsaugininkų tyrimams ims dažniau, kad būtų sekama, kaip jų kraujyje susiformuoja antikūnai. Jeigu eksperimentas bus pripažintas sėkmingu, dauguma Rusijos paukštynų imsis saugoti savo valdas panašiais būdais.

Aprūpinti Sankt Peterburgo paukštynus reikiamu grobuoniškųjų paukščių skaičiumi ėmėsi vietos sakalų klubas. Jo augintiniai jau parodė savo gebėjimus ties miesto sąvartynais. Kai jie pakildavo į dangų ties šiukšlių kalnais, šimtai žuvėdrų išsilakstydavo į šalis tiesiog per kelias sekundes.

Iš visų egzistuojančių 287 paukščių rūšių apsaugai tinka tik ornitofagai (besimaitinantys paukščiais – red.):  vanagai, stambesni sakalai, kai kurios erelių rūšys… Jiems vadovaus tikri sakalininkai, laikinai įforminti paukščių darbuotojais.

 

Infekcijos platintojai 

 

Paukštynų apsaugos programą sukūrė Sankt Peterburgo veterinarijos akademijos profesorius V.Kuzminas.

Esama įvairių paukščių baidymo būdų – bioakustinių, ultragarsinių, mechaninių, lazerinių. Jų kainos – nuo 10 tūkst. rublių iki 10 tūkst. dolerių. Daugeliui tai ne pagal kišenę. Be to, paukščiai, pripranta prie baidymo ir nustoja į jį reaguoti. Bet jeigu šias priemones “sustiprinsim” plėšriaisiais paukščiais, efektyvumas bus kur kas didesnis. Kai kas teigia: lengviausia būtų pro paukštynus praskrendančius paukščius šaudyti. Bet tada atsiranda didelė tikimybė, jog dalis jų bus tik sužeista ir taps varnų arba šunų laimikiu. šie užsikrės ir išnešios infekciją.

Peterburgo ereliai, vanagai ir sakalai jau turi patirties apsaugant šiltnamius, turgus ir parduotuves nuo žvirblių antskrydžių. Įskridę į uždaras prekybines teritorijas, šie gadina produktus, prakiurdo jų įpakavimus… Materialiniai nuostoliai nėra dideli, kur kas labiau nukenčia parduotuvių reputacija ir pirkėjų sveikata. Juk paukščiai gali būti pernešėjais ir tokių ligų, kaip encefalitai, bruceliozė, ornitozė, pastereliozė. Net jeigu ir paukščių gripas išnyktų, mokslininkai rekomenduoja paukštynams ir prekybininkams neatsisakyti plėšriųjų paukščių teikiamų paslaugų.

 

“Paukščių policija”

 

Pirmąsyk Sankt Peterburgo mokslininkai pritaikė plėšriuosius paukščius Pulkovo aerouosto apsaugai. Vėliau ornitologinės tarnybos atsirado ir kituose aerouostuose.

Pulkove iki šiol dirba du sakalininkai. Mat šis aerouostas įsikūręs labai pavojingoje zonoje – tiesiai po Belomoro-Baltijos paukščių migracijos taku.  Paukščių skrydžiai ties lėktuvų skridimų takais gali turėti liūdnų pasekmių. Pavyzdžiui, suaugusios 3 kg svorio žuvėdros sparnų mostas siekia pusantro metro. Susidūrimas su ja pakilimo metu laineriui gresia beveik 8 tonų smūgiu. Bet pavojingiausias yra paukščio patekimas į variklį. Minkštas paukščio kūnas, esant 700 km/val. greičiui, gali paprasčiausiai deformuoti turbinos sparnelius, nors jie ir pagaminti iš atspariausių titano lydinių. Ne mažiau pavojinga, kai paukščiai pramuša fiuzeliažą. Veikiant oro srautams, skylė sparčiai didėja: lėktuvas praranda aerodinamines savybes, išsihermetizuoja salonas. Tačiau pavojingiausia, kai paukštis pramuša priekinį lėktuvo stiklą – išsihermetizavimas įvyksta  per kelias sekundes, ekipažas praranda sąmonę ir paprasčiausiai nespėja nutupdyti lėktuvo. Iš viso, kaip teigia skrydžių specialistai, paukščiai pridaro aviakompanijų savininkams milijoninių nuostolių. Tuo tarpu paukščiams ties aerouostais atbaidyti pakanka viso labo kelių grobuonių sparnuočių. Geriausiai tam tinka suaugusieji poros metų amžiaus paukščiai. Vienas paukštis patruliuoja danguje kokias 4-5 valandas. Po to jį pakeičia kitas.

“Paukščių policija” saugo pakilimo takus ne tik nuo savo gentainių, bet ir nuo laukinių žvėrių. Pulkovo aerouoste prisimenama istorija, kai į pakilimo taką užklydo trys briedžiai. Paukščiai savo riksmais laiku perspėjo žmones apie netikėtus įsibrovėlius.

 

Parengė Jonas VANAGAS 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"