Paieška Asvejos RP: Dubingių smuklė vėl kvies...

Dubingių smuklė vėl kvies...

Čia įsikurs Asvejos regioninio parko Lankytojų centras

Rima BAREIKIENĖ

Asvejos regioninio parko vyriausioji kultūrologė

 

Gegužės mėnesio pradžioje Dubingiuose pradėta užvažiuojamųjų namų (smuklės) pastato rekonstrukcija. Kitų metų liepą senajame smuklės pastate duris atvers Asvejos regioninio parko Lankytojų centras. Bus konferencijų salė, administracinės patalpos. Taip pat projekte numatytos muziejinės parko gamtos bei kultūros paveldo ekspozicijos, kurios bus įrengtos atsiradus galimybėms.

Jau XVIII a. pradžios ir  XIX a. pradžios istoriniai šaltiniai mini Dubingiuose buvus smuklę. Ji, sulaukusi mūsų dienų, statyta 1842 m. Boleslovo Tiškevičiaus, kaip dauguma tokio tipo pastatų, stovi prie centrinės miestelio aikštės, atsukta į ją ilguoju fasadu. Smuklė yra stačiakampio plano, padalinta į dvi dalis: gyvenamąją ir ūkinę – ratinę. Ji statyta iš aptašytų eglinių rąstų, ant akmeninio mūro pamatų, dengta šiaudais, XX a. pradžioje stogas pakeistas į gontinį.

Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu pastatas priklausė girininkijai, iš kurios jį nuomojo žydai. Čia buvo monopolis, krautuvė ir restoranas. Karo metais smuklėje veikė parduotuvė. Po karo pastatas keletą kartų keitė funkcijas: veikė parduotuvė, buvo gyvenama, laikomi gyvuliai, įrengtas pieninės punktas. 1968 m. smuklė buvo restauruota ir joje buvo įrengta poilsinė.

Pastatas rekonstruojamas valstybės bei Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Rekonstrukcijos kaina viršija 1 mln. 500 tūkst. litų. Smuklė yra XIX a. I pusės liaudies architektūros pastatas, vietinės reikšmės architektūrinė vertybė, taip pat ji stovi Dubingių urbanistiniame draustinyje, todėl restauratoriams keliami aukšti reikalavimai, kad pastatas neprarastų savo architektūrinės istorinės vertės.

Paveldo objekto saugojimas jį naudojant yra itin svarbus nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidai. Tvarkybos darbai padės atskleisti ir išryškinti jo vertę. Bus išsaugotas visas pastato tūris, siluetas, architektūra, visos išlikę autentiškos jo dalys, medžiagiškumas.

Pastato rekonstrukcijos projektą parengė UAB „Monresta“ (vadovė Giedrė Miknevičienė). Darbus vykdo konkursą laimėjusi UAB „Naresta“ (statybos vadovas Aidas Dobrovolskas).

Asvejos regioninio parko direkcija laukia naujų patrauklių galimybių pristatant parką rajono, Lietuvos bei užsienio svečiams. Taigi šiais metais kviečiame pasigrožėti parko apylinkėmis, o kitais metais tikimės pakviesti ir į jaukų, istorinę aplinką išsaugojusį Lankytojų centrą.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"