Paieška Patarimai išsiruošusiems į užjūrio keliones


Patarimai išsiruošusiems į užjūrio keliones                                                                                                 

Kartais mūsų europietiški skrandžiai kelionių metu būna be galo apstulbinti. O kaip, sakykite, jie gali reaguoti, kai po įprasto lietuviško maisto jiems pasiūloma tailandietiškų krevečių su kokosais, indiško jogurto su tarkuotais agurkais bei mėtomis arba indonezietiško delikateso – palmės šerdies…Apie japoniškas kirmėles, malaiziškus svirplius ir netgi Kinijos turguose išstatytus krepšius su vandens skorpionais šįkart nutylėsime. Netgi mums artimoje Bulgarijoje galima nustebinti žarnyną kokteiliu iš virinto pieno ir smulkiai supjaustyto rauginto agurko.

Indonezijoje, Indijoje, Lotynų Amerikos valstybėse maistas bus dar aštresnis, negu įsivaizdavote. Mat ten jį tokiu būdu nukenksmina.Tad jeigu jūsų skrandis puikiai reagavo į kinų virtuvės patiekalus Lietuvoje, tai dar nieko nesako: pas mus kinai sušvelnina savo termobranduolinius receptus.

Tiems, kurie ketina kuriam laikui primiršti viešbučių komforto privalumus ir nori pajausti pirmapradės būties skonį, dėmesys nepakenks. Safario metu savanoje drauge su mėsa, iškepta ant anglių, galima suvalgyti ir kokių nors parazitų. Žvejyba, ypač tropikuose, - kerintis užsiėmimas. Galima susipažinti su gausybe įvairiausių žuvų, tačiau jas valgyti?.. Nepatartume. Specialistai rekomenduoja nevartoti maistui ryškių atspalvių žuvų (ypač gyvenančių koraliniuose rifuose), neturinčių šoninių pelekų, žvynų, esančių apskritos formos, turinčių galvas, panašias į vėžlio. Virtų moliuskų valgomi tiktai raumenys ir balta mėsa.

Jeigu jūs vis dėlto apsinuodijote, jus pykina, svaigsta galva, atsiranda niežulys aplink lūpas, tuoj pat pasistenkite išsiplauti skrandį ir išgerti karštos kavos arba arbatos. Norint, kad viskas pasibaigtų be pasekmių, specialistai rekomenduoja atsižvelgti į keletą dalykų. Pirma, reikia iš visų jėgų pasistengti vieno valgymo metu paragauti ne daugiau kaip vieną jums naują patiekalą. šitaip bus galima išsiaiškinti, į ką jūsų organizmas reaguoja neigiamai. Antra, ragaudami egzotiškų vaisių, turėkite galvoje, jog jų prinokimas – sąlyginė sąvoka. Vaisius, kuris vadinamas prisirpusiu vienoje šalyje, visai nėra tokiu kitoje. Gerti galima tiktai vandenį iš butelių, o valyti vaisius būtina tik savomis rankomis. Kai kuriose šalyse nuo šviežiai išspaustų vaisių sulčių, deja, geriau atsisakyti: saugiausi yra “storaodžiai” vaisiai: papajai, bananai, citrusiniai, avokadai, kokosai…

 

Ką įsimesti į kelioninę vaistinėlę

 

Išvardinsime tik tai, kas reikalinga pačiai pirmajai pagalbai, kol nepasinaudosite savo draudimo polisu ir nenukeliausite pas vietos gydytoją.

Esant bet kuriam alergijos tipui (maistui, gėlėms, vabzdžių įkandimams), tiks klasikiniai priešalerginiai preparatai. Antihistamininius preparatus galima vartoti visą laiką, kol jūs esate egzotiškoje šalyje. Nuo dusinimo pravers kraujagysles išplečiantys medikamentai, o nuo bet kurių spazmų – priešspazminiai. Būtinai įsigykite preparatų nuo bet kokių nudegimų – saulėje arba medūzoms prisilietus. Esant jautriam skrandžiui, labai pravers aktyvuotoji anglis, bifidumbakterino pakelis, neleisiantis alergenams patekti į kraują pro žarnyno sieneles, nuo žarnyno infekcijų apsaugantys vaistai. Nuo supimo jūroje arba lėktuve tinka ne tik specialios vaistinėse parduodamos tabletės, bet ir ramunėlių, mėtų, valerijono, erškėtrožių nuovirai (tik ne spiritiniai jų preparatai, nes alkoholis tik sustiprina nemalonius pojūčius). Būtinai turėkite su savimi kokių nors dezinfekuojančių priemonių, kad galėtumėte laiku patepti įkandimus arba žaizdeles. Jeigu nesama jokios galimybės užvirinti vandens, į vieną litrą vandens įlašinkite 5–7 lašelius jodo ir pusvalandį palaukite.

Bintai, pleistrai, priemonės, atbaidančios vabzdžius – taip pat yra pirmojo būtinumo prekės kelionėje. širdies preparatai ypač praverčia tais atvejais, kai jūs traukiate į kalnus arba jaučiate stiprią alerginę reakciją į vabzdžių, medūzų, gyvačių įgėlimus.

Rimtesnių vaistų į keliones imama tais atvejais, kai jie vartojami ir namuose.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"