Paieška GLOBE Trakuose…

GLOBE Trakuose…

Jelizaveta TUMLOVSKAJA

Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos biologijos mokytoja

 

šių metų balandžio 26 dieną Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje lankėsi garbios viešnios – Lori Dando, JAV ambasados Kopenhagoje šiaurės ir Baltijos šalių mokslo ir vystymosi skyriaus direktorė, Giedra Gurevičiūtė-Demereckienė, JAV ambasados Lietuvoje atstovė, ir Irena Rimkutė, Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro atstovė.

Tokio dėmesio sulaukė gimnazijos moksleiviai, dalyvaujantys tarptautinio GLOBE projekto veikloje. GLOBE – tai projektas, kurio pagrindinis tikslas – nuolatiniai gamtos stebėjimai (monitoringas). Stebėjimai apima 4 sritis: atmosferą, hidrosferą, dirvožemį ir augalinę dangą. Moksleivių komanda – Justas Dziedravičius, Dainius Balčytis, Greta Butrimavičiūtė, Jovita Bankauskaitė, Simas Kairys, Gerda Vaitkūnaitė, Tomas Anužis ir Adolfas Kuzborsi tiria mūsų miesto simbolio – Galvės ežero vandenį. Tiriami 4 vandens kokybės rodikliai.

Lietuva yra 100-oji valstybė prisijungusi prie šio projekto. Mūsų gimnazija yra viena iš 28 Lietuvos mokyklų, dirbančių šioje srityje. Ir nors, susiklosčius aplinkybėms, mūsų gimnazija negavo GLOBE mokykloms skirto priemonių rinkinio, noras dalyvauti padėjo mums įveikti kliūtis. Kai kurias priemones gavome iš Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro, kai ką pasigaminome patys, vadovaudamiesi metodiniais nurodymais. Mums labai padėjo ir padeda anglų kalbos mokytoja Irina Knelsienė, padėjusi išversti metodiką, paruošti Trakų pristatymą, padedanti ir visais kitais atvejais, kai mums reikia pagalbos. Taip pat padėjo technologijų mokytojas Bronislovas Kieras, padėjęs pagaminti diską vandens skaidrumui nustatyti. Talkino ir Trakų istorinio nacionalinio parko specialistė Anželika Kriaučiūnienė, GPS prietaisu nustačiusi koordinates (būtina sąlyga). Esame dėkingi visiems padėjusiems.

Galima pasidžiaugti, kad tyrimai tęsiasi jau 1,5 metų. Rezultatai rodo, kad vanduo Galvės ežere gana švarus. Taip pat džiugu, kad mūsų darbas neliko nepastebėtas – 2006 metų pabaigoje gavome laišką iš JAV, iš GLOBE mokslo skyriaus vedėjos dr. M. le Mone, kuriame ji dėkojo už mūsų indėlį ir išreiškė viltį, kad mums ir toliau seksis. Stengsimės pateisinti lūkesčius.  

Minėtame susitikime dalyvavo mūsų svečiai, gimnazijos direktorė, GLOBE dalyviai, jų mokytoja, informacinio centro vedėja Laima Lukšienė. Moksleiviai trumpai papasakojo apie Trakus, savo darbą, pademonstravo trumpą filmuką. Viešnios domėjosi kaip mums sekasi vykdyti projektinę veiklą, kokie mūsų ateities planai, papasakojo apie projekto teikiamas galimybes.

Po pokalbio gimnazijos informaciniame centre viešnios pageidavo aplankyti tyrimų vietą. Visa komanda palydėjo jas. Lori Dando žavėjosi Trakų vaizdais, daug fotografavo. Vyko labai šiltas bendravimas, laikas prabėgo nepastebimai. Susitikimas paliko labai malonius prisiminimus, norėtųsi tikėtis, kad mūsų viešnios galėtų pasakyti tą patį.   

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"