Paieška Skaudžios pamokos

Skaudžios pamokos

 

Ne tik žmogui būna sunku, ne savo valia atsidūrusiam svetimoje vietoje. Kenčia ir gyvūnai, patekę neįpraston aplinkon. štai kas nutiko kupranugariams, kai jie buvo atvežti į Australiją.

Kolonizuojant šį kontinentą, labai trūko patikimo transporto, tai yra nešulinių gyvūnų. Devynioliktojo amžiaus viduryje, maždaug prieš 150 metų, iš Afganistano buvo atgabenta kupranugarių. Manyta teisingai - aplink dykumos ir pusdykumės, daugybė įvairiausių krūmokšnių, sausą klimatą mėgstančių žolių.

Bet kupranugariai ėmė sirgti, daug jų krito. Kol pagaliau buvo pastebėta, jog ta bėda atsitinka tik tada, kai gyvuliai užėda vietinio augalo, kurio mokslinis pavadinimas - Gyrostemon ramulosus. O jis augo beveik visur.

Daug kupranugarių tų nuodų neišlaikė. Tačiau dalis sirgo sirgo ir pasveiko. Nors jie mito ne vien tuo nuodingu augalu, bet pasveikę jį apeidavo toli iš šono. Keista, tačiau užtekdavo vieno karto, kad suprastų, kuris tas nuodingasis iš daugelio aplink augančių augalų.

Dabar Australijoje kai kur bastosi sulaukėjusių kupranugarių būreliai. Jie jau nebebijo nuodingojo augalo, tiesiog jo neėda. Įdomu, ar tai užsifiksavo prigimtyje, ar jauni kupranugariukai žiūri, ką ėda mamos, ir tik tuo būdu išvengia nuodų?

Parengė Z.B.

 


Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"