Paieška Žalioji pamoka Trakų rajono Aukštadvario vidurinėje mokykloje

„Ugdysime tausojančią kartą...“

Žalioji pamoka Trakų rajono Aukštadvario vidurinėje mokykloje

Jonas GEDMINTAS

 

Nukurnėjo dar vieni mokslo metai... Nukurnėjo į... ateitį. Nes viskas, tiek gamtoje, tiek ir žmonių gyvenimuose, vis atsinaujina. Tad itin svarbu, kiek tas atsinaujinimas yra draugiškas gamtinei aplinkai. Regis, šio draugiškumo siekimui mūsų šalyje ir gimė nauja (o kartu ir sena kaip pasaulis) tradicija: Žaliosios pamokos mokyklose. Vienur jos ganėtinai formalios, kitur – savitos. (Tiesa, kai kur ir suvis niekas nė girdėti nenori apie draugiškumo gamtinei aplinkai (o kartu – ir žmogui) ugdymą.)

Audronė Varankevičienė, Trakų rajono Aukštadvario vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, papasakojo apie Žaliąją pamoką, kuri buvo organizuota ir šioje mokykloje:

„Birželio 6-ąją mes paskelbėme, jog visą dieną mokykloje vyks Žalioji pamoka, kurios surengimo vienas iš iniciatorių yra Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Bronislovas Lubys. Pirmąją pamoką mokiniai rašė tezes: ką planuoja daryti vasarą, kuo tada prisidės išsaugant šalies gamtines vertybes. Vaikai visa tai surašė plakatuose, šūkiuose.“

Aukštadvariškiai moksleiviai gavo ir užduotis: kreiptis į atskiras organizacijas ir sužinoti, kiek kiekvienoje surenkama atliekų, šiukšlių. Kartu reikėjo ir išsiaiškinti, ar tos atliekos yra rūšiuojamos, ar tiesiog išmetamos. Po to jau buvo galima konstatuoti: kiek Aukštadvaryje surenkama atliekų per savaitę, per mėnesį... Moksleiviai sudarė savotiškas atliekų, šiukšlių dietas vasaros periodui, siūlydami ir ką reikia daryti, kokių veiksmų imtis. Vieni moksleiviai siūlo, jog būtina pirkti maisto produktus be plastikinės pakuotės, kiti - reikia valgyti natūralų maistą, treti... Mokykla kiekvienam šios akcijos dalyviui įteikė po valgomųjų ledų porciją, tačiau kiekvienas moksleivis nuo tos porcijos likusį popierėlį turėjo verti ant siūlo. Tad buvo aišku, kiek susidarė popieriukų, kaipo atliekų, vien suvalgius po porciją ledų.

„Pastebėjome, jog po tokios akcijos mokykloje šiukšlių sumažėjo. O tie vaikai, kurie ėjo į Aukštadvaryje esantį prekybos centrą „Aibė“ ir rinko ten atliekas, jas nepatingėjo rinkti į „Aibės“ maišelius ir pakeliui iš parduotuvės. Įsitikino, kiek daug žmonės pakelėse primėto atliekų“, - pasakojo Audronė Varankevičienė.

Tad Aukštadvario vidurinės mokyklos moksleiviai po tokios Žaliosios pamokos daug sužinojo ir apie tai, jog nedera kurti ne vietoje ir laužo, nedeginti žolės, jog reikia saugoti paukštelių lizdelius, reikia vartoti ekologiškus produktus... Jeigu taip susimąstys ir kiekvienos Lietuvos mokyklos kiekvienas moksleivis, tikrai mūsų gamta bus gražesnė.

Žalioji pamoka šio gražaus krašto moksleiviams, regis, nebuvo jokia naujiena, tai buvo tik dar vienas paraginimas ieškoti naujų būdų, kad gamtinė aplinka būtų ir saugesnė, ir švaresnė. Česlava Pociūnienė, Aukštadvario vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja, JMB būrelio „Verkniukai“ vadovė, taipogi daug atlieka savitojo darbo, kad jaunieji miško draugai būtų tikraisiais gamtos bičiuliais. „Verkniukų“ nariai yra vieni aktyviausių iš viso Trakų rajono miško bičiulių.

Aukštadvario vidurinės mokyklos direktorius Arūnas Valančiauskas taipogi sakė: „Ugdysime ne vartotojišką, o tausojančią kartą. To link ir einame.“

Pasak Arūno Valančiausko, pedagogų ir moksleivių siekis yra bendras: vaikai turi būti nepakantūs šiukšlinimui, brakonieriams, kitokiems gamtos niokotojams.

„Žinoma, mes esame vietiniai, tačiau skaudu, jog šiukšlina, aplinką niokoja atvykėliai... Mūsų gražioje gamtoje nestokoja tų, kurie atvažiuoja iš didelio miesto, tačiau yra suvis kaip laukiniai. Itin stokojantys elementarios kultūros, tiesiog baisūs provincialai... Bandysime, kad 203 mūsų moksleiviai (iš 5-12 klasių) nebūtų panašūs į juos“, - kalbėjo Aukštadvario vidurinės mokyklos direktorius Arūnas Valančiauskas.  

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"