Paieška Sodas – gėlių karalija

Sodas – gėlių karalija

Vytautas LEšČINSKAS

 

Vilnietė Nijolė Januškienė savo užmiesčio sode, esančiame šalia Grigiškių, kasmet augina daugybę gėlių. Bet kuriuo metu, išskyrus žiemą, nedidelis sklypas aplink sodo namelį atrodo tarsi ištisas gėlynas, puošiantis aplinką, džiuginantis ir kaimynus. 

„Nuo vaikystės viskas prasidėjo, kaime – su mama darželį prižiūrėdavau, takiukus smėliu barstydavau, - prisimena Nijolė. –Tada paprastesnes, vietines gėles augindavome. Būtinai rūtų būdavo, kosmėjų, kurias vadindavom marytėmis, o kai kas panelėmis vadindavo; daug augindavo, visokiausių ramunių, bijūnų. Esu kilusi iš Kėdainių rajono, bet vėliau taip išėjo, kad mieste atsidūriau. Nuo 1979 metų užmiesčio sode gėlyną puoselėju“.

Dabar Nijolės ir Aleksandro Januškių sode kasmet veši apie aštuoniasdešimt rūšių gėlių. šeimininkė sakosi labiausiai mėgstanti daugiametes, nes joms mažiau priežiūros reikia, žinoma, jei neiššąla. Praėjusiais metais iššąlo daug rožių, raganių. Auga kelios rūšys lelijų – įvairių spalvų, šilingė, kurią irgi nedaug kas augina. Ji labai gražiai žydi, geltona, puikiai dauginasi. Rudbekių dviejų rūšių yra – dvimečių ir daugiamečių. Daugiametės sužydi paprastai rudenį ir labai gražiai atrodo. Baltuoja ramunės, rožiniais žiedais puikuojasi ežiuolės, kurios, beje, yra vaistažolės. Labai gražu būna, kai į gėlyną dėl ežiuolių priskrenda daug drugelių. Ežiuolės net vadinamos drugelių gėlėmis. O monardos prišaukia gausybę bičių. Tai, galima sakyt, bičių gėlės. Pavasarį sužydi daug tulpių. Jas mėgsta Nijolė iškaišioti po visą darželiu virtusį sklypą. Iš viso susidaro koks šimtas tulpių krūmelių. Kai sužydi įvairiomis spalvomis, susimaišiusios, susipynusios, ankstyvesnės, vėlyvesnės – gražu pažiūrėti. Iš viso jų žydinčių gali pamatyti net apie porą mėnesių.

Vėlyvis – pavasarį išskleidžia žalius lapus, panašius į lelijų. O paskui tie lapai nudžiūsta. Rudenį – rugpjūčio pabaigoje, rugsėjį – iškelia gražius violetinius žiedus. Susidaro šviesiai violetinė vėlyvių pievutė, jokių lapų, vieni žiedai.

“Labai mėgstu hortenzijas. Jų nemažai – visą namo galą uždengia. Auginame ir pilnavidurių jazminų. Forzicijos – irgi mano mėgstamos gėlės. Jos ankstyvos, žydi be lapų. Nemažai bijūnų, keturių rūšių ir, aišku, vijoklinių rožių. Taip pat viendienių – įvairių, keturių spalvų, visokių – nuo ankstyvųjų iki vėlyvųjų. Jos žydi tik vieną parą. Vienmetes gėles auginu tik papuošti aplinkai, vazonėliuose. Mėgstu vienmečius jurginus, kurie yra nedideli, bet įvairių spalvų. šiek tiek auginu petunijų, vijoklinių nasturtų, yra dviejų rūšių nakvišų: gulsčiųjų – žemų ir stačiųjų, aukštesnių... Keturių ar penkių rūšių karkleliai, keturių ar penkių rūšių melsvės, pentiniai, kurpaitės, trijų rūšių alyvos – blyškiai violetinės, baltos; astilbės – keturių ar penkių rūšių; sauleniai, glūdai, tagetės... Ilgai reikėtų vardyti visa tai, ką auginame, - šypsosi šio nuostabaus darželio šeimininkė.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"