Paieška Danas Peteris Ulhas Pedersenas: „Atsinaujinkime!..“

Danas Peteris Ulhas Pedersenas: „Atsinaujinkime!..“

Augustas UKTVERIS

 

„Žaliajame pasaulyje“ jau rašėmė, jog gegužės 2-5 dienomis Panevėžyje vyko tarptautinio aplinkosauginio švietimo projekto "Mokykla ir gamta - be atliekų ir šiukšlių" ("Waste for litter - free school and nature"), kurį finansuoja šiaurės šalių Ministrų Taryba (Nordic Counsil of Ministres), renginiai. šiame projekte dalyvauja 3 šalys partnerės: Norvegija, Rusija (šalis  - projekto koordinatorė; organizacija NVO "Samotsvety") ir Lietuva (dalyvaujanti organizacija – Panevėžio gamtos mokykla).

Tuo metu Lietuvoje svečiavosi ir danas Peteris Ulhas Pedersenas. Jį pakalbinus, svečias plačiai nusišypsojo ir tiesiog nusistebėjo: laikas atvažiuoti į Daniją, pasižiūrėti - kas ir kaip; dabar aš tik paveikslėlius galiu parodyti, na, dar kiek ir papasakoti...

Peteris Ulhas Pedersenas sakė, jog buvęs eilinis pedagogas, kol kartą nepristojo aplinkos apsaugos pareigūnai. Jie pasiūlė mokykloms sukurti aplinkosaugos koncepciją. Beje, tuo metu Danijoje jau buvo apie 150 gamtinės pakraipos mokyklų. Buvo sumanyta, jog tas mokyklas reikia labiau kreipti aplinkosaugos link.

„Ėmiausi dirbti mokykloje, kurios veiklos kryptis buvo aplinkosauga. Tuo tarsi noriu pasakyti, jog ir Danijoje turime pakankamai šiukšlių, ir problemų dėl jų turime“, - sakė Peteris Ulhas Pedersenas, akcentavęs, jog Danijos gamtinėse mokyklose mokosi jaunesnio amžiaus, o aplinkosauginėse – vyresniojo amžiaus vaikai.

„Be to, aš dalyvauju ir organizuojant tarsi kvalifikacijos kėlimo kursus vaikų darželių ir pradinių mokyklų mokytojams. Beje, apie aplinkosaugos dalykus dažnai kalbu ir neįgaliųjų vaikų grupėse“, - sakė svečias.

Jam užsiminus, jog Lietuvoje jau kiek žinoma ir apie tradicinius ekologinius autobusėlius, praverčiančius Danijoje aplinkosauginio ugdymo baruose, Peteris Ulhas Pedersenas pagyvėjo:

„Savo veikloje naudojuosi ir vadinamuoju „žaliuoju“ (arba ekologiniu) autobusu, kuriame yra daug reikalingos aplinkosauginiams tyrimams įrangos. Galima vietoje ištirti ir vandens kokybę. Autobusas yra tarsi judanti klasė, tad biologui-pedagogui reikia turėti ir vairuotojo teises. (O jei jau siekiame tyrinėti vandenis, reikia turėti ir atitinkamą dokumentą, liudijantį apie galimybę vairuoti katerį.) Beje, tokį autobusą padovanojome vienai Kaliningrado srities mokyklų - apie tai, kokius potyrius teko pajausti susidūrus su rusų pasieniečiais, muitininkais, geriau ir nepasakosiu... – atsiduso Peteris Ulhas Pedersenas.

O išsamiau papasakoti panoro apie savo sukurtuosius vadinamuosius gamtinius projektus, įgyvendinamus Danijos mokyklose. Vienas jų – „Pagal laputaitės pėdsakus“. Toks pavadinimas, be abejo, sąlyginis, nes pėdsakų gamtoje juk esama įvairiausių, visi jie saviti, daug pasakantys, įdomūs.

„Kitas mano projektas, susietas taipogi su gyvąja gamta – „Žydroji upė“. Tai – vandens tyrinėtojams. Malonu, jog šis projektas įvertintas Danijoje prizu, kaip viena iš geriausių mokomųjų-socialinių programų.

Dar vienas mano sukurtas projektas „Gyvasis miškas“. Gavome nemažai lėšų šio projekto įgyvendinimo priemonėms įsigyti. O vėliau visas šias priemones (kartu su projektu) padovanojome besivystančioms šalims“, - pasakojo Peteris Ulhas Pedersenas.

Jis teigė, jog teko kiek dirbti ir su studentais. Ypač tais, kurie norėjo kokios nors naujesnės koncepcijos savo būsimame darbe su vaikais. Žodžiu, danas Peteris Ulhas Pedersenas siekia bendrauti ir bendradarbiauti ne vien su vaikais. Tačiau teigė, jog vaikai jam, kaip pedagogui, yra mieliausia auditorija. Joje reikia gyvo žodžio, natūralaus veiksmo, net ir artistiškumo. Neatsitiktinai juk buvo imtasi žaidybinio pobūdžio projektų, svarbu rašyti ir piešti ar fotografuoti, aktuali ir ekologinio teatro koncepcija...

Svečias iš Danijos Peteris Ulhas Pedersenas pasigyrė (ir kartu pasidžiaugė): ekologinis teatras gyvuoja ir Panevėžio mokyklose – tuo tekę įsitikinti. Svečias pasidžiaugė, jog ir Lietuvoje ekologinio ugdymo propaguotojai siekia naujų kelių, išradingumo. Juk atsinaujinimo labiausiai ir reikia bendraujant su vaikais mokyklose.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"