Paieška Mažais žingsneliais gamtosaugos keliu

Mažais žingsneliais gamtosaugos keliu

Irena PETKEVIČIENĖ

Putinų vid. mokyklos biologijos mokytoja metodininkė

Eglė JUODŽIUKYNIENĖ

Mokyklos bibliotekininkė

 

Žaliąja pamoka, rekomenduota Švietimo ir mokslo bei Aplinkos apsaugos ministerijų, Alytaus Putinų vidurinės mokyklos mokiniai, gamtos bičiuliai apibendrino 2006-2007 mokslo metais atliktus gamtosauginius darbus. Jų būta išties nemažai.

Rugsėjo mėnesį „Rudens gėrybių“ parodėlėje mokiniai eksponavo vasaros darbų rezultatus, spalį – įvairiaspalvėmis rudens žiedų kompozicijomis sveikino mokytojus profesinės šventės proga, Kalėdas pasitiko agituodami miške savavališkai nekirsti žaliaskarių eglučių (kalėdinių puokščių ir kitokių „eglučių“ paroda).

Bene daugiausia darbų įvairių klasių mokiniai skyrė Žemės dienai.

„Mano žemė – rytmetinė vyturio giesmė. Lietaus numylėta, debesų nubučiuota. Daug man duota, ir daug už ką aš atsakyti privalau. Už akmenį, už medį, už upę. Už gimto namo slenkstį. Už tėvų įduotą žodį...“ – tokiais žodžiais balandžio pabaigoje Alytaus vidurinėje mokykloje buvo pradėtas renginys „Saugokime Žemę“, skirtas balandžio mėnesį nuveiktiems darbams apibendrinti.

Mūsų planeta – tai žemė ir vanduo. Šis užima per 2/3 planetos ploto. Vandens svarba žmonijai milžiniška, tai patvirtino mokyklos konferencijų salėje demonstruotas filmas „Vanduo ateičiai.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui S. Galkevičienė pasidžiaugė, kad kovo, balandžio mėnesiais mokykloje vyko daug renginių - dalyvauta talkose, akcijose mieste.

Mokyklos II aukšto fojė visų dėmesį traukė 5-7 klasių mokinių darbų paroda „Pakartotinas atliekų gimimas“ (mokytoja metodininkė I. Petkevičienė). Čia jaunieji gamtos bičiuliai eksponavo savo darbelius-dovanas Žemei. Kokių čia jų tik nebuvo! Bene įdomiausi buvo M. Steniukyno „Pelėdžiukas“ (5 kl.), sesių Rusnės ir Miglės Bytautaičių „Ežiukai“ (5 kl.), E.Vosyliūtės paveikslas „Gėlės“ (5 kl.), A.Genevičiaus „Kaimo troba“ (5 kl.), L.Žvaliauskaitės „Sodyba“ (5 kl.) ir kiti.

Tuo pat metu centrinėje laiptinėje ir fojė buvo eksponuojami 9-10 klasių mokinių sukurti ekologiniai herbai (biologijos vyr. mokytoja V.Gumenikovienė). Geriausiai atspindinčiais ekologines problemas, meniškiausiais pripažinti dešimtokių G.Didžiunaitytės, I.Žalynaitės, E.Vėlyvytės bei devintokų L.Asadauskaitės ir S.Jaruševičiaus darbai. Dvyliktokai kūrė ekologinius plakatus ir jais papuošė biologijos kabinetą. Padėkos raštais už geriausius darbus buvo apdovanotos keturios mokinės: R.Senūtaitė, D.Kelminskaitė, E.Griciūtė ir Ž.Kelmickaitė, E.Griciūtė ir Ž.Čepulytė.

Gamtosauginė nuotaika visą mėnesį jautėsi ir mokyklos svetainėje. Čia buvo eksponuojami gamtos bičiulių rašinėliai tema „Jeigu aš būčiau Alytaus miesto meras, aplinkos apsaugos ministras, miškininkas...“. Vaikai popieriaus lape išguldė savo svajones ir mintis, ko reikėtų, kad mūsų gimtinė, mūsų Alytus, supanti gamta būtų švaresnė, sveikesnė, gražesnė.

Mokyklos mokiniai, biologijos mokytojos džiaugėsi AB „Dzūkijos vandenys“ administracijos direktoriaus R.Žako įteiktais prizais už dalyvavimą konkurse „Vandens svarba Žemėje“. Gražiausiais buvo pripažinti mokinių M.Staniukyno (5 kl.), G.Radzevičiūtės (3 kl.) ir  N.Naruševičiūtės (7 kl.) darbai.

Žemės dienai skirtų renginių scenarijų papildė visą balandžio mėnesį vykęs skaitmeninių nuotraukų konkursas „Pavasario žingsniai“ (bibliotekininkės E.Juodžiukynienės ir chemijos vyr. mokytojos A.Minkelienės iniciatyva). Mokiniai visą mėnesį fiksavo neeilinio pavasario išdaigas, pirmuosius pumpurus, pavasarėjančią aplinką. Kiekvieną dieną konkursinių nuotraukų rinkinys buvo papildomas naujomis ir demonstruojamas per mokyklos fojė kabantį televizorių.

Konkurse dalyvavo 5–11 kl. mokiniai bei mokytojai. 39 dalyviai komisijai pateikė 151 nuotrauką. Apdovanojimus pelnė: I vieta – D. Tuminauskaitė (6 kl.), R. Burneikaitė (11 kl.) ir S. Ražanauskas (8 kl.); II vieta – L. Kužulytė (8 kl.), S. Jaruševičius ( 9 kl.) ir V. Tuminauskas (9 kl.); III vieta – G. Didžiūnaitytė (10 kl.), R. Mockelytė (11 kl.) ir E. Danevičius (6 kl.).

Tikimės, jog pasibaigus konkursui mokiniai, o ir mokytojai, nepadės į šalį fotoaparato, bet gėrėdamiesi gamta, įvairiomis gyvenimo akimirkomis, užfiksuos jas ir dalyvaus tolimesniuose skaitmeninių nuotraukų konkursuose mokykloje.

.... Gegužės viduryje buvo organizuota gyvūnėlių parodėlė „Mano augintinis“. Kiek džiaugsmo, ypač žemesnių klasių mokiniams, suteikė šis renginys! Čia puikavosi triušiai, žiurkėnai, šinšilos,  kanarėlės, papūgėlės. Prie jaunųjų šeimininkų glaudėsi katės, vizgino uodegas šuneliai (jų buvo rodoma daugiausia), snaudė vienas kitas vėžliukas. Sunku nusakyti vaikų norą parodyti bendraamžiams savo augintinius. Gyvūnų globėjai paskatinti padėkos raštais, knygelėmis.

Visų metų gamtos bičiulių darbus vainikavo Žalioji pamoka. Surengėme debatus. Diskutavome apie aplinkosaugines problemas ir jų sprendimo būdus, apie kiekvieno mokinio indėlį aplinkai išsaugoti. Dalyviai suformulavo po 10 gamtos saugojimo taisyklių.

...Baigėsi mokslo metai, baigėsi renginiai, talkos, parodos, akcijos, ekskursijos... Susimąstai. Ar pasiekė jie mokinių širdies kertelę? Norisi tikėti, kad mokiniai, pakėlę šiukšlę, pasodinę medelį, įkėlę inkilą ar dalyvavę konkursuose, supras, kad švenčiausias mūsų tikslas – švari, sveika, nenuniokota Lietuvos gamta, o mes, mokytojai, galėsime sieloje pasidžiaugti, kad nors maža dalelyte prisidėjome prie mūsų planetos Žemės išsaugojimo.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"