Paieška Alytaus Kurorto parke: „Nešiukšlink!“

Alytaus Kurorto parke: „Nešiukšlink!“

Jolanta SOVIENĖ

VšĮ „Alytaus parkai“ ekologė

 

Kurorto parkas yra svarbus Alytaus kraštovaizdžio elementas, įkurtas natūraliame pušyne, kuriame vyrauja gryni ir mišrūs spygliuočiai. Parkas gana didelis, turi senas ir gana įvairias tradicijas. Visai šalia įsikūręs alytiškių pamėgtas Mažosios Dailidės ežerėlis, todėl ši teritorija visiems prieinama, gausiai lankoma poilsiautojų.

Deja, labai dažnai parko lankytojus pasitinka ne itin malonus vaizdas. Kodėl Kurorto parko pakraščiai virsta viena didele šiukšliadėže? Buitinių atliekų kalnai, kurie atsiranda iš šalia esančių gyvenamųjų namų kvartalų, liudija, jog miestas turi rimtų aplinkos apsaugos problemų. Galbūt taip nutinka dėl ekologinės kultūros nebuvimo, o gal dėl taupymo už atliekų išvežimą iš prie namų esančių konteinerių?.. Juk Alytaus miesto atliekų tvarkymo taisyklėse aiškiai nurodyta, kad „privačių namų savininkai, nuomininkai ir naudotojai buitines atliekas, netinkamas tolimesniam naudojimui, renka nustatytos konstrukcijos plastikiniuose individualiuose konteineriuose <...> atliekos iš šių konteinerių išvežamos sutartyse su atliekų tvarkytoju numatytu grafiku“.

Norėdama pakeisti Kurorto mikrorajono gyventojų įpročius, VšĮ „Alytaus parkai“ vykdė projektą, finansuojamą Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis „Ekologinio švietimo informacinės priemonės Kurorto parke“. Kadangi informacija pasiekia piliečius įvairiais būdais, parko teritorijoje – labiausiai teršiamose vietose – pastatyti informaciniai stendai „Nešiukšlink!“, atkreipiantys dėmesį į taršos mažinimą buitinėmis atliekomis. Tokiu būdu buvo ugdoma Alytaus miesto visuomenės kultūra, skatinama atsakomybė už mus supančią aplinką.

Daugelis mano, jog atliekų rūšiavimas yra nereikšmingas bendrame taršos fone, tačiau šios nuomonės šalininkai nėra teisūs. Tik švari gamta yra sveikatos ir geros gyvenimo kokybės pagrindas. Be greitai yrančių šiukšlių Kurorto parke matyti ir plastikiniai buteliai, kurie išlieka nesuirę 80-200 metų, stiklinė tara, kuriai suirti prireiktų beveik viso amžiaus – 900 metų. Iš šio vieno pavyzdžio galima teigti, jog neatsitiktinai atliekų tvarkymo problema pagrįstai priskiriama prie svarbiausių ir neatidėliotinai spręstinų aplinkosaugos problemų. Labai svarbu, kad kiekvienas iš mūsų žinotų, jog tinkamai tvarkydami ir rūšiuodami atliekas išsaugosime sveiką aplinką, sukaupsime antrinių žaliavų, sutaupysime gamtos išteklių ir energijos, sumažinsime atliekų tvarkymo išlaidas. Todėl norėtume paraginti visus gyventojus vengti atliekų susidarymo, rūšiuoti bei mesti atliekas į tam skirtus konteinerius: popierių ir kartoną – į geltoną, plastikines pakuotes – į baltą, stiklą – į mėlyną. Atėjus šiltajam sezonui, labai patogu kai kurias atliekas (pvz., smulkias medienos šakeles) kompostuoti. Vėliau kompostą galima panaudoti kaip trąšą savo darže.

Informaciniai stendai „Nešiukšlink!“ pastatyti balandžio mėnesį. Rezultatas kol kas džiuginantis -  buitinių atliekų kalnų Kurorto parko pakraščiuose nebeliko.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"