Paieška Smagumėlis atsisveikinant su šiukšlėmis!

Smagumėlis atsisveikinant su šiukšlėmis!

Akcija “Šventoji – 2007”

Rasa RUTKAUSKIENĖ

Anykščių regioninio parko vyr. ekologė

 

Šventoji - viena iš gražiausių Lietuvos upių. Anykščių rajone ji vingiuoja, raitosi daugiau kaip 80 kilometrų. O šios upės vandens turizmo trasa parko ribose – maždaug 32 km, kurią  nusprendė išbandyti ir Anykščių rajono mokyklų moksleiviai.  Mūsų suplanuotos moksleivių vasaros stovyklos–akcijos “Švarinkime Šventosios upę 2007”  tikslas - ne tik praplaukti valtimis upe, o ir įvykdyti svarbiausią misiją – surinkti upėje susikaupusias šiukšles!

Ši Anykščių regioninio parko direkcijos organizuojama akcija jau ketvirtoji, todėl jau mokslo metų pabaigoje moksleiviai iš Anykščių J. Biliūno bei Vienuolio gimnazijų, A. Baranausko ir Troškūnų vidurinių bei Skiemonių pagrindinės mokyklų pareiškė norą dalyvauti stovykloje. Šiemet mums pasisekė! Šiemet į stovyklą galėjome priimti daugiau moksleivių, sugalvoti įvairesnių užsiėmimų laisvalaikiui bei pasikviesti svečių, nes laimėjome 2 projektus: Anykščių rajono savivaldybės aplinkosauginio švietimo bei Vaikų socializacijos programų rėmimo konkurso.

Kelionės pradžioje aptarėme stovyklos programą, išstudijavome maršrutą ir, pakartoję saugaus elgesio prie vandens taisykles, 8 valtimis 27 moksleiviai bei vadovai pasileidome plaukti Šventąją. Vaikai “pažymėti” vienodomis kepuraitėmis, išdalinti šiukšlių maišai ir pirštinės, valties vadovai gavo švilpukus ir –  “į darbą!”… Nors saulės šiais metais ir stokota, bet, kaip sakė Ugnė iš Anykščių A. Vienuolio gimnazijos, “stovykloje buvo labai linksma ir įdomu; susipažinau su labai įdomiais žmonėmis ir su pačia Šventosios upe, kuri šiais metais slėpė daug mažiau šiukšlių”. Plaukdami upe turėjome puikią galimybę susipažindinti moksleivius su šalia vandens trasos esančiomis gamtinėmis vertybėmis –  Variaus ąžuolu, šaltiniu “Karalienės liūnas”, akmenimis Puntukas bei Puntuko brolis, Vetygalos atodanga ir kt., pateikėme mokslinę informaciją, prisiminėme legendas, lankėmės regioninio parko teritorijoje esančiuose draustiniuose.

Stovyklautojai ne tik dirbo, o ir turėjo laisvo laiko pramogoms! Paulius teigė, kad stovykla “labai įdomus laiko praleidimo būdas, įdomūs žaidimai ir viskas labai patiko”! Kiekviena mokyklos  komanda turėjo paruošti prisistatymą, patys kūrėme stovyklos vėliavą, vyko įvairūs moksleivių žygiai, sportinės bei orientacinės varžybos, mokėmės suteikti pirmąją pagalbą, teisingai susikrauti turistinę kuprinę, dainavome ir minėme mįsles prie laužo…

„Gera kompanija, puikūs vadovai, nors šiukšlių rinkimas ir nelabai malonus darbas, bet vis tiek buvo smagu”, – porino mums Ernestas.

Keli šioje stovykloje “pakrikštyti” Troškūnų K. Inčiūros vidurinės mokyklos moksleiviai teigė:

“Dar kartą supratau, kad šiukšlinti tikrai labai negerai ir dabar atkakliau raginsiu savo draugus to nedaryti, nes šiukšlės ne tik kenkia, bet ir gadina kraštovaizdį”, - sakė Rimgailė. O jai pritariantis Vismantas, kurį visi pavadinome “irklavimo fuksu” kalbėjo: “šiukšlinti negalima, nes jas rinkti didelis darbas!”.

Naujokų krikštynos jau tapo tradicija, o bučiuoti stovyklos vėliavą ir pagrindinį simbolį – irklą – privalo kiekvienas naujokas! Daug juoko, naujos pažintys, bendravimo įgūdžių ir jėgų išbandymas, maisto gaminimas ant laužo, kuprinės susikrovimas ir palapinės statymas, atsakomybė, geras elgesys  – tai vis šios stovyklos patirtis! O kur dar susitikimai su įdomiais žmonėmis, mokslininkais, gamtininkais…

Smagu, kad šiemet stovyklos dalyvius maloniai sutiko priimti Anykščių miškų urėdijoje. Įdomūs pasakojimai apie paukščius, kino filmo “Susitikimas su Žuvininkais” peržiūra, tai dar viena patirtis, dar vienas moksleivių žvilgsnis į gamtą, į mus supančią aplinką….

Visiems stovyklos dalyviams “prilipdėme” skirtingas nominacijas: “Simpatukas”, “Irklavimo fuksas”, “Mis taiklioji kojelė”, “Jautriosios akelės”, “Taktiškiausias vaikinas”, “Nendrynų berniukas”, “Vaidilutė” ir dar daug kitų, tai vis kad linksmiau stovykloje būtų!

…Smagu, smagu ir dėl to, kad šiais metais mūsų stovyklos dalyvius pagerbė ir už gerą darbą ranką paspaudė Anykščių rajono savivaldybės vyrai. Visi jautėsi mažais didvyriais ir tuomet, kai regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka įteikė padėkos raštus “Už pagalbą tvarkant Anykščių regioninio parko teritoriją”. Visi patyrėme daugybę naujų įspūdžių, puikiai praleidome laiką ir nors maža dalelyte prisidėjome prie to, kad turistai, atvykę į Anykščių kraštą, jaustųsi puikiai!

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"