Paieška Mūsų gamta ir mūsų šventė

Mūsų gamta ir mūsų šventė

Vytautas BAŠKYS

 

Kasmet laukiu vasaros ir jos šventės - Mindaugo karūnavimo–Valstybės dienos. Liepos 6-oji vasarvidyje suartina mus su istorine patirtim, su savasties kalba, dainomis, savo žeme ir savo padange.

... Tarsi atsigręždamas į tą šventę nacionalinio radijo laidos „Gamta – visų namai“ vedėjas Zenonas  Butkevičius jautriai apžvelgė įnoringus mūsų krašto orus. Nors liepos 6-oji ateina su vasaros gėlių kilimu, bet šiais metais šventės metu lijo.

Pastebėta, jog paprastai lietūs dažnesni nuo liepos 10 d., prasidėjus „septynių miegančių brolių“ laikotarpiui. Šiemet tie broliai lyg paankstino savo miegus, tarsi tam, kad primintų lietuviams būti budriems: orai mūsų krašte - sunkiai numatomas dalykas.

... Menu 1989-uosius. Liepos 6-tą organizuota pirmoji Mindaugo karūnavimo diena. Lijo. Medininkuose, Juozapinės kalvos viršuje pūtė šiaurės vakarų vėjas. Tada prie paminklinio akmens karaliui Mindaugui su atradimo jauduliu išgyvenome Mindaugo karūnavimą dieną, aidėjo liepsningos kalbos, „Armonikos“ ansamblio dainos. Nors likimo valia lietus tuo metu buvo nuščiuvęs, bet su tylančiais paskutiniais šventės akordais vėl prapliupo.

... Prabėgo guotas metelių. Kasmet organizuodami šventinius renginius stebėjomės, jog nuo 1990 m., Lietuvos parlamentui įtvirtinus Mindaugo karūnavimo dieną valstybine švente, buvo tik šiltos ir malonios vasaros dienos. Tačiau šiais metais liepos 6-tą lietus atsikartojo.

Keblu šiemet buvo ir Dainų šventės organizatoriams. O jubiliejiniais 2003-ais Mindaugo karūnavimo metais Dainų šventė liepos 6-tą Kalnų parke buvo šiltas ir malonus vakaras. Vilniaus toliai žavėjo rausvo vakaro šviesa. Kitą dieną Dainų šventės metu Vingio parke jau lijo. Tačiau koks buvo sielos pokylis. Tada, kaip ir šiais metais, šypsenos išdžiovino lietaus lašus nuo dalyvių skruostų, regis, tautos dvasia šildė kiekvieną, rodė, jog mes ne tie, kuriuos lietus išgąsdina. Juk kitomis mūsų valstybingumo raiškos dienomis (vasario 16-ta ir kovo 11-ta) - šaltas metų laikas.

Šiaip ar taip, liepos pradžia – žavus vasarvidžio metas, kuris su savasties kalba, dainomis, savo žeme ir savo padange suartina mus su istorine patirtim, kuri atspindi B. Brazdžionio eilutėje: „Tavęs, lietuvi, praeity ieškojau“...

... Mindaugo karūnavimo dienoje su Saule atsigręžiame į ištakas. Prasmingas ir gražus tas susiejimas liepos 6-tą. Ir orai tądien gražūs – tegu ir lietus žliaugia...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"