Paieška Insulinas iš augalų

Insulinas iš augalų

 

Pirmojo tipo cukrinis diabetas susijęs su insulino gamybos sutrikimais žmogaus organizme. Sergančius gelbsti reguliarios insulino injekcijos. Šiuo metu naudojamasi insulinu, gaunamu sintetiniu būdu, taip pat iš galvijų, kiaulių ir žmogaus. Šis gaunamas iš nepatogeninių žarninių lazdelių štamo arba iš mielių ląstelių ir visiškai identiškas natūraliam žmogaus insulinui. Tačiau naujausios kartos preparatai gana brangūs.

Pigesnį analogą surado Kanados biotechnologijos kompanijos SemBioSys Genetics mokslininkai. Jie aptiko naują insulino žaliavą-saflorą (Carthamus tinctorius) - vienmetį žolinį augalą. Jo gūdelių baltymuose būna iki 1,2 proc. žmogiškojo insulino. Iš hektaro safloros būtų galima gauti apie du kilogramus tų gyvybiškai svarbių vaistų. Jų užtektų gydyti 5000 diabetikų ištisus metus. Tačiau viso pasaulio poreikius patenkintų tik plantacijos, kurių bendras plotas - apie 65 kvadratiniai kilometrai.

Beje, svarbu priminti, kad tas insulinas gaunamas tik genetiškai modifikavus saflorą. Ką teks daryti mūsų diabetikams, norintiems įsigyti pigesnio? Juk genetiškai modifikuoti organizmai Lietuvoje draudžiami.

Parengė Z.B.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"