Paieška KLAIPĖDOJE TOLIAU NIOKOJAMAS PAVELDAS

KLAIPĖDOJE TOLIAU NIOKOJAMAS PAVELDAS

 

2007 08 06 Kultūros paveldo departamento sudaryta komisija konstatavo, kad priestato griovimo darbams Klaipėdos I.Simonaitytės bibliotekos kieme sustabdyti buvo pritaikytas ne tas įstatymo straipsnis. Be to, ši komisija mano, kad departamento teritorinio padalinio vadovas apskritai neturi teisės pats stabdyti savavališkų statybos, remonto ar griovimo darbų, nes tai gali daryti tik jo pavaldiniai.

Tuo tarpu paveldo niokojimas ir turinčių istorinę vertę statinių griovimas Klaipėdos apskrityje tęsiasi toliau.

2007 08 07 iš ryto buvo visiškai nugriautas prieškarinis mūrinis namas saugomoje istorinėje Klaipėdos dalyje (Bokštų g. 12). Departamento suderintame projekte ir jam realizuoti išduotame leidime buvo numatyta pakeisti tik mansardinį stogą, o mūrines vokiško stiliaus raudonų plytų mūro sienas kartu su pamatais restauruoti. Tačiau pastato savininkas ir statybininkai nusprendė ne tik sulyginti istorinį pastatą su žeme. Jie be jokių archeologinių tyrimų išrausė milžinišką duobę, kurioje išbetonavo pamatus naujo kotedžo statyboms, o vertingas raudonas senovines plytas paruošė išvežimui.

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio inspektoriai šiuos savavališkus darbus sustabdė. Savininkui, projekto ir statybos darbų vadovams bei techninės priežiūros inžinieriui už griovimo darbus, pažeidžiant leidime ir suderintame projekte numatytas restauravimo sąlygas, iškeltos administracinės bylos, jiems gresia baudos kiekvienam nuo 500 iki 5000 Lt, be to teks atlyginti padarytą žalą, atstatyti suniokotas kultūros vertybes.

Tuo pat metu paminklosaugininkams telefonu pranešta, kad Kretingoje drastiškai „modernizuojamas“ senasis Kretingos vandens malūnas (Birutės g. 19), pastatytas 1786 m.

Nuvykus inspektoriams paaiškėjo, kad malūno savininkas savavališkai, be jokių leidimų ir projekto, vykdo rekonstrukciją: išgriautos vidaus pertvaros, perdengimai, laiptai, iškapojant senovinį mūrą padidintos langų angos. Visi šie istorinę vertybę niokojantys darbai atliekami nelegaliai - „ūkio būdu“. Malūno savininkui yra surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, darbai sustabdyti, teks sumokėti baudą, atlyginti padarytą žalą ir atstatyti sunaikintas istorines detales.

 

Naglis PUTEIKIS

Klaipėdos TP vedėjas

8-46-410367, 8-652-762502

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"