Paieška Gamtos gidų kursai

Gamtos gidų kursai

Jurgita MAČIŪNAITĖ

 

Nauja specialybė?

 

Besiplečiantis turizmas saugomose teritorijose įtakoja ir naujos srities – gamtos gidų poreikį. Deja, vis dar mūsų šalyje stokojama specialistų, galinčių profesionaliai vesti gamtines  ekskursijas. Saugomų teritorijų ekologai, biologai išmano gamtines vertybes, pažįsta augalų ir gyvūnų rūšis, žino kaip elgtis gamtoje, tačiau dažnai pamiršta pagrindinius ekskursijų vedimo principus. O ekskursijas profesionaliai vedantys gidai apie gamtines vertybes dažnai pasakoja tik tai, ką perskaitę buklete, teisinasi, jog nėra specialistai, pažįstantys visas gyvūnų ar augalų rūšis. O kartais tenka išgirsti net tokių kuriozų, jog, pavyzdžiui, „šikšnosparniai minta grybais ir kerpėmis".

Visgi net ir retkarčiais su turistais bendraujantiems gamtos specialistams praverstų žinios, kaip organizuoti gerą ekskursiją, būnant ir gidu. Juk gidas yra savo krašto ambasadorius!

 

Seminaras Kintuose

 

Kaip vesti ekskursiją, ką ir kada pasakoti, netgi kaip rengtis ar elgtis gamtoje?.. Apie tai buvo aptariama gamtos gidų kursuose, organizuotuose pamaryje esančiuose Kintuose. Kursai surengti įgyvendinant AM ir UNDP PAF MPP projektą „Aukštapelkės atkūrimas Aukštumalos telmologiniame draustinyje“

... Nemuno delta itin gausiai lankoma gamtos mėgėjų, čia juos vilioja pavasario potvyniai, paukščių karalija, tarptautinės reikšmės Ramsaro teritorijos, pelkės, Ventės rago žiedavimo stotis. Tad ir darbo čia gyvenantiems ir dirbantiems specialistams taip pat netrūksta. Tad Kintų kultūros centro, Nemuno deltos regioninio parko, vietinių mokyklų atstovai itin noriai rinkosi į gamtos gidų kursus, kuriuos vedė šių eilučių autorė kartu su biologu Martynu Janulaičiu.

Renginio metu dalyviai aptarė, ką turėtų žinoti gamtos gidas. Ir nustebo, jog reikėtų prisiminti kur kas daugiau, nei vedant ekskursiją mieste! O, kad lengviau būtų prisiminti kaip reikia kalbėti, kiekvienas gavo po užduotį ir savas klaidas galėjo pamatyti vaizdo įraše.

Po teorinių paskaitų bei diskusijų visi kursantai dalyvavo praktiniuose užsiėmimuose ir keliavo Aukštumalos pažintiniu taku bei aplankė šalia pelkės esantį durpyną.

 

Ką reiktų žinoti

 

Gamtos gidas turi nepamiršti, kad jis yra savo krašto ambasadorius, todėl turėtų elgtis taip, kad svečiai išsivežtų kuo geriausius prisiminimus.

Pradėdamas pasakojimą turėtų prisistatyti, priminti teritorijos svarbą (jei kalba užsienio svečiams – kiek svarbi ši teritorija Lietuvoje, jei netoli gyvenantiems – reiktų išskirti regioninę svarbą). Svarbu priminti atsargaus elgesio gamtoje taisykles - atsitikus nelaimei, bent jau nereiks ieškoti kaltų. O ir ne kiekvienas iškylautojas prisimena, kad gamtoje negalima triukšmauti, jog reikia eiti vorele, atidžiai stebėti aplinką.

Taip pat reikėtų papasakoti iš anksto kiek ir kur eisite, ką veiksite ir ką matysite, kadangi grupėje gali būti ligonių, mažų vaikų, jie iš anksto galėtų nuspręsti ar pajėgs dalyvauti visoje ekskursijoje.  

Būdami gamtoje atkreipkite dėmesį į dažniausias gyvūnų ar augalų rūšis, paaiškinkite, kodėl jos svarbios, kaip jos prisitaikę prie aplinkos, kaip jos įtakoja kitas rūšis (gal jos yra maisto šaltinis svarbioms rūšims, o gal formuoja paklotę). Pastebėta, kad žmonės lengviau prisimena ryšius tarp rūšių ir jų svarbą, nei atskiras rūšis.

Kadangi mišku ar pelke keliaujama dažniausiai vorele po vieną, pradėti pasakoti reikėtų tik tada, kai visa grupė sustos ir girdės kas yra pasakojama. Tai itin svarbu, nes vėliau atėję neišgirsta visos informacijos, ima klausinėti to, ką gidas ką tik minėjo, kiti klausytojai ima nuobodžiauti, o tada išlaikyti dėmesį, ypač jei klausosi vaikai, tampa itin sunku.

Baigus ekskursiją šaunu dar kartą apibendrinti ką matėte, paaiškinti, kodėl svarbu saugoti ir globoti šias gamtines teritorijas. Taip pat galite pasiteirauti ekskursantų, kaip jiems patiko objektas, ar daug naujo, įdomaus sužinojo.

Ekskursijai reikėtų ruoštis iš anksto, paieškoti įdomesnių atsitikimų, faktų, sieti gamtines vertybes su tam tikras emocijas sukeliančiomis istorijomis, savo ar kolegų išgyvenimais. Juk jei kalbama tas pats, kas parašyta lankstinuke ar interneto svetainėje, žmones ims stebėtis: kam tas gidas reikalingas...

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"