Paieška Gandrai geradariai

Gandrai geradariai

 

Gandrai ne tik vaikus, bet ir duoną neša. Tuo įsitikino Lenkijos Žyvkovo kaimelio gyventojai. Jų čia tik trisdešimt, o vien Andriejevų sodyboje susukti net 27 gandrų lizdai.

Žyvkovo kaimelis - prie pat sienos su Kaliningrado sritimi, tai yra su Rusija. Tolimas pakraštys, todėl daugelis viensėdžių ištuštėjo. Tose apylinkėse nemaža gandrų gyventa ir anksčiau, bet sudubus apleistiems klojimams, namų stogams, nukrito ten buvę gandralizdžiai. Ir gandrai ėmė glaustis prie kolonijos, kuri nuo senų laikų buvo apsigyvenusi kaimelyje. Dabar devyniose sodybose yra net 52 gandralizdžiai. Daugiau apgyvendintų gandralizdžių vienoje vietoje yra tik Estremaduro vienuolyne, Ispanijoje.

Kaimelis išgarsėjo, čia pasuko ne tik ornitologų, bet ir šiaip turistų takai. Net japonai spragsi fotoaparatais. Atsirado keli kuklūs kaimo viešbutėliai, kur galima skaniai pavalgyti, nes produktai švieži, iš ūkio.

Gamtosaugos programų parama padėjo suremontuoti dumbančius stogus, kad gandrai galėtų saugiai gyventi. Įsigyta specialių šienapjovių, kurios nekenkia laukų graužikėliams, varlėms, nes šie reikalingi gandrams. Nykstantis kaimas atkuto, pagražėjo, žmonės pradėjo gyventi sočiau, atsirado viltis žiūrint į ateitį. Ir vis per gandrus.

Padaugėjo kūdikių pačiame kaimelyje, o vietiniai gyventojai pasakoja, jog tame gandryne apsilankiusios bevaikės poros vėliau atvažiuoja jau su naujagimiais. Tvirtinama, jog jie dėkoja ne medikams, o gandrams...

Ką žinai, gal gandrai ir išklauso tų maldų. Šiaip ar taip, jei ne gausi gandrų kolonija, dar vienas kaimas būtų nunykęs. Dabar nagus graužia tik verslininkai, prisipirkę aplinkinių žemių ir čia planavę užveisti miškus. Kaimas ir jo apylinkės įtrauktos į „Natura 2000“ programą, tad keisti aplinką taip, kad ji pakenkų gandrams, negalima. O miškai prie gandryno? Netinka.

Parengė Z.B.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"