Paieška Erelių bala

Erelių bala

Deimantė BANDZEVIČIŪTĖ, Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro Gamtos žurnalistų mokyklos klausytoja

Žasliai, Kaišiadorių r.

 

Tą žemapelkę Erelių bala nuo seno vadina vietos gyventojai. Tai vandens telkinys su didele sala, gausiai apaugęs vandens augmenija, esantis tarp dirbamų laukų. Bendras šios žemapelkės plotas su aplinkinėmis natūraliomis ir drėgnomis pievomis apie 9 ha. Ši vieta yra Kaišiadorių rajone, Žaslių kaime.

Sparnuočiai stebėti šioje vietoje 1980–1995 metais. Per tą laiką užregistruotos 77 paukščių rūšys (tarp jų 13 – Lietuvos raudonosios knygos: griežlė, kukutis, putpelė, mažasis baublys, čiurlys, gaidukas, pilkasis garnys, pelėsakalis, mažoji žuvėdra, šaukštasnapė antis, pilkoji žąsis; 35 – europinio saugomų rūšių atstovai).

Erelių balos tvenkinio teritorijoje yra išties daug varliagyvių, bet iš jų nemažai yra ir Lietuvos saugomų rūšių sąrašuose: vikrusis driežas (gyvena krantuose), nendrinė rupūžė (ji yra saugoma) iškastas specialus griovys (tvenkinukas) nendrinėms rupūžėms neršti. Dažnai sutinkamos didžiosios ir mažosios kūdrinės, pievinės varlės. Svarbiausias Erelių balos varliagyvis – tritonai. Viena jų rūšis - skiauterėtieji tritonai - įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą ir saugoma (užauga iki 18 cm; neršto metu patinui nuo galvos iki uodegos užauga didelė skiauterė).

Anksčiau tvenkinyje buvo užveistos 18 žuvų rūšių, dabar yra žinoma 12.

Kaip ir kiekviename vandens telkinyje, Erelių baloje yra žinduolių. Pastebėti: bebrai, ondatros, vandens pelėnas.

Erelių baloje dominuoja nendrės, geltonieji vilkdalgiai. Pradėjo augti lingė ir baltoji vandens lelija – švarių vandenų augalai. Auga keletas karklų bei gluosnių.

Dėl teritorijos vertingumo Erelių balą reikia paskelbti saugomu vertingu gamtiniu kraštovaizdžio objektu. Taip pat turėtų būti pasiūlyta Erelių balą paskelbti saugomu ornitologiniu objektu. Teritorijoje išžvalgyta durpių ištekliai, todėl aktualu šią vietovę išsaugoti ir neleisti ateityje kasti durpių.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"