Paieška Karaliaus Mindaugo įmintosiomis pėdomis...

Karaliaus Mindaugo įmintosiomis pėdomis...

Naujasis lankytojų centras – tarsi pažinties vartai

Augustas UKTVERIS

 

Nuostabios vasaros dienos būta rugpjūčio 10-ąją, kada Aukštadvaryje (Trakų r.) buvo atidarytas Aukštadvario regioninio parko lankytojų centras. Tad ir į atidarymo šventę gausus būrys žmonių rinkosi. Beje, Lankytojų centras (o ir pati regioninio parko direkcijos būstinė) dabar yra keliauninkams itin patogioje vietoje – miestelio centre (Dariaus ir Girėno g. 2), buvusios mokyklos pastate. Jame 19 amžiaus pradžioje įsikūrė pradinė mokykla, vėliau veikė progimnazija, vidurinė mokykla. Reikėtų pridurti, jog pastatui apšildyti įrengta aplinkos neteršianti geoterminio šildymo sistema.

 

Krašte, kuriame nusilenkiame gamtai

 

... Grojant Aukštadvario pučiamųjų orkestrui „Griausmas“ iškeliama vietos regioninio parko vėliava. Pristatomi garbingi svečiai, vietos žmonės: Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė, Aplinkos ministerijos sekretorius Inesis Kiškis, Trakų rajono meras Vytautas Petkevičius ir jo pavaduotojas Henryk Jankovskij, Aukštadvario seniūnė Jadvyga Zenkevičienė, vietos bendruomenės pirmininkė Aldona Budrevičienė, Trakų miškų urėdas Vygantas Mierkis, Aukštadvario mokyklos darželio direktorė Vilija Lauruševičienė, Žemės ūkio mokyklos bei vietos vidurinės mokyklos direktoriai Jonas Kazlauskas ir Arūnas Valančiauskas... Visi jie, išvardinti čia ar neįvardintieji, tądien su gražia švente sveikino regioninio parko direktorių Vaclovą Plegevičių.

„Nedaug tokių gražių progų yra mūsų sistemoje. Tačiau šiuo renginiu pradedame naują etapą saugomų teritorijų istorijoje, kada galime atverti duris parkų lankytojams“, - kalbėjo Rūta Baškytė, tądien ypač dėkodama Trakų rajono savivaldybei, jos merui už tai, jog patikėjo gražia idėja prikelti pastatą naujai gyvybei dar tada, kai kitose saugomose teritorijose panašaus atvejo ir nebuvo. Kartu Rūta Baškytė įteikė Vaclovui Plegevičiui lankytojams skirtąją knygą atsiliepimams rašyti.

„Mūsų visų tikslas, kad Aukštadvaris nuolat gražėtų, kad visiems būtų gyventi geriau. Jei taip yra, vadinasi esate tie iniciatyvūs žmonės, kurie nori gyventi gražioje aplinkoje. Tada ir padėti norisi. Vardan gražiosios vietos gamtos, saugomų teritorijų eksponavimo...“ - kalbėjo Trakų rajono savivaldybės meras Vytautas Petkevičius, įteikdamas naujajam lankytojų centrui paveikslą.

„Labai džiaugiuosi, jog turime bendrą siekį – kad tik gražėtų mūsų Aukštadvaris...“ – kalbėjo vietos seniūnė Jadvyga Zenkevičienė, kartu pristatydama garbingą svečią iš Vokietijos, vieno iš šios šalies miestelių seniūną, dalį savo atostogų nusprendusį praleisti Aukštadvaryje.

„Prieš ketverius metus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Aukštadvariu. Nors atstumas tolimas, tačiau draugystė šilta ir tvirta...“ – kalbėjo svečias iš Vokietijos, pasidžiaugdamas ir gražiais pokyčiais Aukštadvaryje.

Ventos regioninio parko direktorius Apolinaras Nicius atvyko net iš tolimųjų Viekšnių, kad padovanotų Vaclovui Plegevičiui simbolinį dviračio vairą. „Tu tik vairuok, Vaclovai, o dviračio ratus juk jau visi pažįsta... Buvau šiandien Vilniuje, tad kaip čia dabar neaplankysiu aukštadvariečių. Juoba, kad dabar ir mūsų adresai sutampa: Dariaus ir Girėno 2 (Viekšniuose ir Aukštadvaryje)“, - kalbėjo Apolinaras Nicius.

Panašiai, su išmone, Aukštadvario regioninio parko žmones sveikino ir Trakų urėdas Vygantas Mierkis, ir Neries regioninio parko direktorė Audronė Žitkutė, ir Nemuno kilpų, ir Kauno marių, ir Pavilnių-Verkių regioninių parkų direkcijų atstovai, ir nemažas būrys kitų sveikintojų.

Svečias iš Suomijos, europinio projekto, kuriuo ugdomi įgūdžiai Lietuvos saugomose teritorijose vadovas Tuomo Kotimaki sakė: „Džiaugiamės šiuo lankytojų centru, tačiau galvojame, kaipgi atrodys kiti panašūs centrai Lietuvoje. Ta proga ir norime padovanoti knygą, kurioje aprašoma panaši veikla Suomijoje.“

Tuomo Kotimaki neatsitiktinai taip kalbėjo - Aukštadvario regioninio parko informacinė sistema kuriama įgyvendinant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) prie Aplinkos ministerijos vykdomą 10,43 mln. Lt vertės projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas ir priežiūra“. Jis yra finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis. Vykdant šį projektą, pasak VSTT direktorės Rūtos Baškytės, šiemet saugomų teritorijų lankytojų centrai taip pat bus atidaryti Palūšėje, Prienuose, Dūkštose.

 

Dievų nepamirštieji...

 

Naujasis lankytojų centras Aukštadvaryje – tai tik parko informacinės sistemos dalis. Kuriant šią sistemą parko teritorijoje pernai buvo įrengti informaciniai stendai, pastatytos rodyklės, lankytojams skirtos rekreacinės įrangos priemonės (pavėsinės, lieptai, suolai ir kt.).

... Puiku, jog Lankytojų centro atidarymas tapo visos Aukštadvario bendruomenės švente. Svečiams koncertavo vietos saviveiklos kolektyvai, moksleiviai parodė teatralizuotą vaidinimą apie Aukštadvario regioninio parko upes (beje, tame vaidinime gebėjo pasirodyti neptūniškai apsitaisęs ir pats Vaclovas Plegevičius!). Taip pat šia proga prie naujojo lankytojų centro buvo pasodintas ąžuoliukas.

... Aukštadvario regioninio parko direktorius Vaclovas Plegevičius sakė, jog šis vaizdingoje Dzūkų aukštumoje esantis parkas, apimantis per 17 tūkst. ha teritoriją, nuo seno traukia keliautojus ir turistus. Jis itin įspūdingas reljefo įvairove. Kalvos, gūbriai, daubos, kalvatrakiai, lobai, terasos, raguvos, duburiai, kloniai, per parką tarsi dvynės pratekančios Verknė bei Strėva ir kitos upės, upeliai, daugiau kaip devynios dešimtys švarių skaidrių ežerų – visa susilieja į įstabų, žmogaus mažai pakeistą kraštovaizdį. Todėl keliautojų ir turistų čia netrūksta nei žiemą, nei vasarą. Naujasis Lankytojų centras padės reguliuoti jų srautus, teiks jiems išsamią visapusišką informaciją apie parko gamtos ir kultūros paveldo vertybes, galimybes bei būdus su jomis susipažinti. Norintiesiems pailsėti centro darbuotojai rekomenduos kaimo turizmo sodybas ir poilsiavietes. Neatsitiktinai vienos iš Aukštadvario krašto kaimo turizmo sodybos šeimininkų Antanas Bielinis nuo pakylos tądien taipogi sveikino aukštadvariečius su tokia reikšminga proga.

„Aukštadvario kraštas – perspektyvi Lietuvos vietovė. Tiek istorini-kultūriniu, tiek gamtiniu-rekreaciniu požiūriu. Tariant poeto žodžiais, karaliaus Mindaugo įminta šičia pėdos, čia sklando humanisto, didžio poeto Adomo Mickevičiaus dvasia. Tikrai nūnai mūsų kraštas nepanašus į Dievo pamirštą kampelį...“ - sakė susirinkusiesiems Vaclovas Plegevičius, savo žodžius tarsi suglausdamas į įvairiausių nugūrančios vasaros spalvų, tos dienos gražiųjų potyrių puokštę.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"