Paieška Pusė metų erelio lizde

Pusė metų erelio lizde

2007 metų Petro Abukevičiaus premijos laureatas – Mindaugas Survila

Zenonas BUTKEVIČIUS

 

Nuo ankstyvo pavasario iki rudens ištupėti pušies viršūnėje? Ne, atleiskite, už jokias nuodėmes su tokia bausme nesutikčiau.

O štai Mindaugas Survila pats ten įsikorė ir ištupėjo. Tuo tarpu mes, patogiai įsitaisę Lietuvos radijo ir televizijos klubo foteliuose, su malonumu stebėjome, ką jis ten išperėjo.

Mes - tai tradicinės Petro Abukevičiaus premijos už geriausią metų filmą apie gamtą įteikimo ceremonijos dalyviai, svečiai, konkurso vertinimo komisijos nariai. Šią premiją prieš devynerius metus įsteigė Aplinkos ir Kultūros ministerijos bei Lietuvos televizija, o mintį subrandino ir įskiepijo žinomas mūsų kino menininkas Petras Dimša.

Šiemet laimėjo Mindaugo Survilos filmas „Susitikimas su žuvininkais“. Žinoma, su ereliais žuvininkais. Jie lizdui vietą buvo pasirinkę Labanoro regioniniame parke, aukštoje pušyje ant ežero kranto. Netoli augusioje pušyje teko įsitaisyti ir Mindaugui Survilai, beveik 30 metrų aukštyje. Kol iš pietų kraštų ereliai dar nebuvo atskridę, tose aukštybėse reikėjo pastatyti namelį-palapinę ir paskiau ginkdie neišsiduoti ereliams, jog žmogus su filmavimo kamera rankose stebi kiekvieną jų žingsnį. Nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro, vėjams pučiant, lietui lyjant ar saulei spiginant. Toje aukštybėje ankštoje palapinėje kartais tekdavo ištverti parą ar net daugiau, o nusileisti ar įkopti - tik tamsoje ar visiškoje prietemoje, kai ereliai sumigdavo. Teko mokytis alpinistų įgūdžių.

Mindaugas Survila šiais metais baigė Vilniaus universiteto Gamtos fakultetą, įgijo ekologo kvalifikaciją. Prisimena, jog būdamas vos penktoje klasėje tarė sau: užaugęs fotografuosiu ir filmuosiu gamtą. Štai ir atsitiko: pirmasis didelis darbas - ir sėkmė!

Petras Dimša sakė:

- Konkursui buvo pateikta vertingų filmų. Į kai kuriuos žiūriu su pavydu - tai jaudinantys, gražūs, lietuviški kūriniai.

Jam pritarė ir vertinimo komisijos pirmininkas, Lietuvos televizijos direktorius Šarūnas Kalinauskas:

- Stebėtina, kaip kūrėjai sugeba susitapatinti su gamta, ją suprasti. Tai jau sielos dovana.

Konkursui buvo pateikti V. Juknio ir J. Vaitkaus filmas „Iš praeities į dabartį“, Ž. Sinkevičiaus ir A. Ilgūno filmai „Paslaptingos miško salos“ bei „Geležinės dzūkų varlės“, E. Nedzinsko ir V. Stančelio filmas „Neringos sakmės“.

Kaip sakė Aplinkos ministerijos atstovas Selemonas Paltanavičius, stebino labai pagerėjusi techninė filmų kokybė, o laureatui sėkmę, be kita ko, lėmė dar vienas svarbus dalykas: „Susitikimas su žuvininkais“ labai artimas P. Abukevičiaus filmų dvasiai.

Mindaugo Survilos planuose - panaši sakmė apie jūrinius erelius. O kol kas jis įsiliejo į žinomos laidų televizijai apie gamtą kūrėjos Dalios Juočerytės kūrybinę grupę. Žodžiu, penktoko svajonė pildosi.

Tai gerai. Tik va, galvoju: ir dar vieną pusmetį, o gal net ilgiau, reikės ištupėti ant šakos... Ne, gerbiamieji, tai ne man; na, nebent būtų toks teismo sprendimas. Bet tokiu atveju ten, ant šakos tupėdamas, vis siųsčiau ir siųsčiau skundus į Strasbūrą...

 

P.S. Pirmasis P.Abukevičiaus premija buvo apdovanotas ir tris kartus ją pelnė (1999, 2000 ir 2006 metais) žinomas dokumentinių filmų apie gamtą autorius Vytautas Jankevičius.

2001 metais laureatais tapo V.Vitkauskas ir K.Verbickas, 2002 metais - Gintautas Alekna, 2003 metais - Birutė Bražinskaitė-Jakštienė ir operatorius Kastytis Mačiūnas.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"