Paieška Savaitę – be automobilio

Savaitę – be automobilio

 

Sekmadienį, rugsėjo 16 d., septyniolika Lietuvos savivaldybių kartu su daugeliu Europos bei pasaulio miestų pradėjo jau tradicine tapusią akciją, kuriai prigijo Europos judriosios savaitės pavadinimas. Ji skiriama transporto keliamai taršai mažinti. Visą savaitę – nuo rugsėjo 16 d. iki 22 d. – vyko renginiai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai bei žmonių sveikatai, skatinti gyventojus prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo labiausiai urbanizuotose teritorijose. Šiemetinėje akcijoje iš viso dalyvavo 1105 Europos ir pasaulio miestai.

Judriosios savaitės kulminacija – Diena be automobilio. Ji tradiciškai rengiama rugsėjo 22-ąją. Dieną be automobilio šiemet numatė paskelbti 1235 miestai, tarp jų 21 mūsų šalies savivaldybė. Bent šią dieną, vieną kartą per metus, miestų gyventojai galėtų „pamiršti“ savo automobilius ir padovanoti sau bei savo miesto bendruomenei švaresnį miesto orą.

Sumanymas skelbti Dieną be automobilio kilo 1998 m. Prancūzijoje. Šį sumanymą greitai perėmė ir kitos Europos šalys. Dienos be automobilio sėkmė paskatino išplėtoti akciją, todėl 2002 m. ji peraugo į į visą savaitę trunkančią kampaniją. Šiemetinė Europos judriosios savaitės tema – „Gatvės – žmonėms“. Kadangi orą labiausiai teršia kelių transportas, miestiečiai, ypač didžiųjų miestų gyventojai, kviečiami ne tik Judriosios savaitės metu, bet ir visą laiką kuo mažiau naudotis lengvaisiais automobiliais, o daugiau – viešuoju transportu, dviračiais ar vaikščioti pėsčiomis. Tiems, kurie be savo automobilio niekaip negali išsiversti, siūloma juo naudotis racionaliai – pavėžėti į mokyklą kaimynų vaikus, į darbą šeimos narius, bendradarbius.

Lietuvoje pirmoji prie akcijos „Mieste – be savo automobilio!“ 2000-aisiais prisidėjo Vilniaus savivaldybė, po metų – ir Kauno. 2002 metais Dieną be automobilio surengė jau 6 šalies savivaldybės. Kasmet jų skaičius didėja. Pavyzdžiui, pernai Judriąją savaitę paskelbė 12 savivaldybių, o Dieną be automobilio – 21. Kiekviena savivaldybė pati sprendžia, kokius renginius organizuoti savo bendruomenei. Judriosios savaitės metu bus tikrinama, ar automobilių išmetami teršalai neviršija nustatytų normų. Išsamesnė Judriosios savaitės renginių šalies miestuose programa skelbiama Aplinkos ministerijos, kuri koordinuoja šią akciją, tinklalapyje (www.am.lt).

Parengta pagal AM inf.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"