Paieška Akmenos ir Jūros upių santakoje

Akmenos ir Jūros upių santakoje

Rita KROMPALCIENĖ

Pagramančio regioninio parko Lankytojų centro administratorė

 

Akmenos ir Jūros upių santakos slėniai - vienas iš pagrindinių  Pagramančio regioninio parko kraštovaizdžio vertybių. Tai akcentuojama ir parko steigimo tiksluose: „...išsaugoti vertingą Akmenos, Jūros upių santakos, slėnių ir miškų kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes“.

Šią vasarą sutvarkius santakos prieigas galime pakviesti lankytojus susipažinti su šiuo unikaliu gamtos kampeliu, pasigrožėti vaizdu, kur Akmena įteka į Jūros upę. Nuo aukšto šlaito pažvelgus labai išraiškingai atsiveria Akmenos ir Jūros santaka bei jų slėniai. Čia pastatytame stende yra išsami informacija apie Akmeną ir Jūrą, jų santaką. Akmena – antra pagal dydį regioninio parko upė (ilgis mūsų teritorijoje - 29 km). Jos vidutinis nuolydis yra vienas aukščiausių Lietuvoje ir siekia 1,86 m/km. Slėnyje ir vagoje susikūrė unikalių formų „didžiosios“ rėvos, „amfiteatrinio“ ir „kanjoninio“ tipo slėnio atskiros atkarpos. Potvynio metu šias vietas mėgsta patyrę baidarininkai, nes primena kalnų upę.

Jūra – dešinysis Nemuno intakas. Pagramančio regioninio parko teritorijoje upės ilgis - 38 km, nuolydis - 0,6 m/km, vietomis - iki  1,4 m/km. Jūra ties Balskų kaimu patvenkta - slėnį yra užtvėrusi keliolikos metrų aukščio užtvanka. Beje, slėniais ir kraštovaizdžiu geriausia  pasigrožėti plaukiant. Šiame unikaliame kraštovaizdyje pamatysite keletą atodangų, piliakalnių, galėsite pailsėti įrengtose poilsiavietėse.

Prie Jūros ir Akmenos upių santakos galima nusileisti laiptais žemyn ir  grožėtis šiais nuostabiais vaizdais, tyrinėti upių skirtumus, susipažinti su aplinkui esančia augmenija. Šiuose šlaituose augančios retos augalų rūšys yra įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą.

Vaikštant po slėnius galime išgirsti įvairių paukščių giesmių, aptikti jų perimvietes, ūdrų gyvenamąsias vietoves, retų drugių populiacijas. Ir visa tai - natūralus gamtos grožis, kurį verta pamatyti kiekvienam, kartu ir išsaugant.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"