Paieška JMB sambūrio vasaros stovykla Girionyse

Ir žygio nakčia būta, ir...

JMB sambūrio vasaros stovykla Girionyse

Gita ŽOGELIENĖ

Alytaus r. Makniūnų pagrindinės mokyklos geografijos mokytoja,  JMBS „Dainava“ vadovė

 

Liepos 9-15 dienomis Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje vyko Jaunųjų miško bičiulių (JMB) vasaros stovykla. Lydimi savo mokytojų, į Girionis atvyko jaunieji miškininkai iš 5 urėdijų: Alytaus, Šiaulių, Šilutės, Rietavo ir Švenčionėlių.

Išklausę stovyklos instruktažo, susipažinome su stovyklos organizatoriais, vadovais, kitomis komandomis. Į pavakarę buvome pakviesti į kolegijos aktų salę, kur prasidėjo stovyklos atidarymo ceremonija. Buvo įnešta JMBS vėliava, sugiedotas JMBS himnas. Visų urėdijų atstovai pristatė savo komandas – vieni vaidino, kiti dainavo, šoko ar tiesiog gražiais žodžiais pristatė savo sambūrius. Kolegijos direktorius A.Tebėra papasakojo šios mokymo įstaigos kūrimosi istoriją ir pristatė dabartinę veiklą. Po moksleivių pasirodymų, sveikinimų ir linkėjimų, vadovas R. Kviecinskas paskelbė stovyklos atidarymo pradžią.

Visos stovykloje praleistos dienos prasidėdavo rytine rikiuote ir mankšta, kurią mums kantriai vesdavo stovyklos viršininkas R.Kviecinskas. Kas dieną kolegijos dėstytojai sumanydavo kuo mus užimti. Aplankėme daug gražių vietų, artimiau susipažinome su miškininko profesija. Turėjome galimybę pasipraktikuoti su medvežės–medkirtės treniruokliu „Valmet“. Kompiuterinio amžiaus vaikų technika nebaugina. Tad itin noriai (kompiuterinio imitatoriaus padedami) jie kirto ir genėjo medžius, krovė medieną į miškovežius.

Lydimi dviejų dėstytojų (A.Vitkevičienės ir A. Aleksėjūnaitės) vykome į Dubravos medelyną. Čia specialistai mokė mus teisingai vegetatyviniu būdu dauginti medelius ir krūmus. Aplankėme ir kankorėžių aižyklą, esančią visai greta medelyno. Grįžę iš ekskursijos, pabuvojome kolegijos muziejuje, kuriame saugomi ir eksponuojami visų kolegijos gyvavimo laikų istoriją menantys daiktai, nuotraukos ir suvenyrai. Miškų instituto mokslininkas mums papasakojo apie dirvožemių išsidėstymą Lietuvoje, jų būklę, vykdomus tyrimus bei jų svarbą miškams, paaiškino, kas yra miško paklotė ir kokia jos reikšmė. Patys turėjome galimybę išsikasti pora atodangų, kad įsitikintume, jog skirtingose vietose dirvožemio horizontai skiriasi.

Dėstytoja A. Vitkevičienė mokė mus kurti stilizuotas žuvis, jūros gėrybes. Jomis mes vėliau dekoravome pačių pagamintą tinklą, kuriuo papuošėme tuščią kolegijos lauko baseinėlį. Kitos komandos kūrė kitokias floristines kompozicijas – voratinklius, puokštes, vėžlį. Netrukus visas kiemas pasipuošė įvairiaspalvėmis floristinėmis instaliacijomis, kurios džiugino kiekvieno praeivio akis.

Kaip ir visose stovyklose, vieną naktį sulaukėme naktinio žygio. Stovyklautojai netikėtai buvo pakelti iš lovų. Jų laukė kilni misija – surasti du „pagrobtus“ stovyklos dalyvius. Eidami Kauno marių pakrantės takais, ne tik ieškojome draugų, bet ir turėjome puikią galimybę pasigrožėti naktiniais pamario vaizdais. Naktis buvo labai šilta, rami, o vandenyje atsispindintys Kauno žiburiai atrodė išties nepakartojamai. Nuėję keletą kilometrų, grįžome šiek tiek pavargę, bet laimingi, nes savo tikslą mes pasiekėme – radome ir „išlaisvinome“ draugus.

Bene didžiausią įspūdį stovyklautojams paliko diena, praleista Kauno marių regioniniame parke. Jauno dėstytojo G. Šlekio gamtos pamokėlė mums buvo labai naudinga – sužinojome, kad vaistų galima rasti ne tik vaistinių lentynose, bet ir gamtoje. Tas pats ekskursijos vadovas paaiškino, kaip prestleriu yra nustatomas medžių amžius. Naudodamiesi panašių trikampių metodu, išmokome nustatyti medžio aukštį. Eidami geologiniu taku, apžiūrėjome Kalniškių atodangą, aplankėme Samylų piliakalnį ir eglių bei riešutmedžių plantacijas. Dar kartą įsitikinome, kad praktinės pamokos visada veiksmingesnės už teorines.

Liepos 13-osios rytas prasidėjo nuo pasiruošimo didžiosioms JMBS varžyboms, kurios prasidėjo iškart po pietų. Po starto komandoms teko įveikti ištisą kliūčių ruožą. Įveikę visą sportinę trasą bei visas keturias teorinių žinių patikrinimo stoteles, kuriose reikėjo atpažinti medžių ir krūmų šakeles, medieną, sėklas ir ragus, Alytaus urėdijos komanda JMBS „Dainava“  iškovojo 1–ąją, Šiaulių urėdijos komanda – 2–ąją, Švenčionėlių urėdijos komanda – 3–ąją, o Šilutės urėdijos komanda - 4-ąją vietą. Savo mokiniams nenusileido ir jų mokytojai. Įveikę šiek tiek trumpesnį kliūčių ruožą, gavo analogiškas vietas kaip ir jų mokiniai.

Puikiai dieną praleidome Kauno botanikos sode, Nemuno slėnyje, Kauno marių regioninio parko botaniniame draustinyje, Arlaviškių gyvenvietėje aplankėme Kadagių slėnį, kuris yra bene vienintelis toks visoje Europoje.

Stovyklos uždarymo išvakarėse vadovai surengė nominacijų vakarą. Nominantai buvo apdovanoti simbolinėmis dovanėlėmis ir gausiais aplodismentais.

Paskutinįjį savaitės rytą visi buvome pakviesti į iškilmingą stovyklos uždarymą. Kiekvienam buvo įteiktas pažymėjimas, liudijantis apie jo buvimą stovykloje. Komandos dėkojo organizatoriams už puikiai praleistą laiką, už įsimintinas pamokas, džiaugėsi susiradę daug naujų draugų, o kartu ir liūdėjo, nes tuoj pat teko su jais išsiskirti. Skambant JMBS himnui iš salės buvo išnešta JMBS vėliava ir paskelbtas stovyklos uždarymas.

 

 

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"