Paieška Pamokime išskrendančiam...

Pamokime išskrendančiam...

Spalio 6-ąją (šeštadienį), 10 valandą, Metelių regioniniame parke laukiami visi besidomintys paukščiais – rinkimės į Paukščių palydų šventę.

Elena AMŠIEJIENĖ

Metelių regioninio parko vyr. specialistė

 

Jau daugel metų pasaulyje gyvuoja tradicija: kiekvieną pirmą spalio savaitgalį organizuoti Pasaulinę paukščių stebėjimo šventę. Daugelyje šalių ji tapo svarbiausiu paukščių gerbėjų rudens renginiu. Lietuvoje šis renginys žinomas Paukščių palydų šventės vardu.

Jos metu paukščių apsaugos organizacijos (taigi - ir Lietuvos ornitologų draugija) siekia supažindinti visuomenę su rudenį aptinkamais paukščiais, dalintis vieniems su kitais gamtos stebėjimo patirtimi, mokytis geriau pažinti dar nepažįstamas paukščių rūšis, ugdyti savyje ir visuomenėje estetinį gėrėjimąsi gamta, paukščiais bei informuoti žmones apie tarptautinių paukščių apsaugos organizacijų veiklą.

Paukščių palydų šventės kasmet organizuojamos ir Metelių regioniniame parke. Čia susirenka gausus būrys tų, kurie domisi migruojančiais vandens paukščiais. Praėjusių metų Paukščių palydų šventėje dalyvavo per 50 dalyvių iš Palangos, Vilniaus, Alytaus. Visą spalio mėnesį migruojančių paukščių stebėti ir vykdyti jų apskaitą atvyko 230 dalyvių iš Alytaus, Lazdijų, Vilkaviškio rajonų. Tai vienas iš masiškiausių ir labiausiai moksleivių mėgstamų renginių.

Šiais metais renginiai vyks visą spalio mėnesį, norintys susipažinti su regioninio parko gamta, pasidomėti migruojančiais paukščiais kviečiami apsilankyti. Gražūs – rudeniški ir dar nešalti spalio orai – puikus laikas išvykoms į gamtą. Rudenį didieji Dzūkijos ežerai atrodo įspūdingai.

Margaspalvis ruduo pamėgtus vasaros poilsiautojų ežerus paverčia puikiu prieglobsčiu daugybei sparnuočių rūšių. Metelių regioninio parko Gamtos mokykla aprūpina dalyvius žiūronais, teleskopais, sparnuočių apibūdintojais, supažindina su pagrindinėmis migruojančiomis paukščių rūšimis ir vietomis kur juos geriausia stebėti. Grupes lydi ir informaciją suteikia patyrę vadovai.

Žvelgiant nuo paežerių kalvų, būriais ar pavieniui pasklidusių paukščių karalija – kaip ant delno. Retai kur mūsų krašte rasi tokias puikias vietas ne tik paukščiams apsistoti poilsiui, bet ir jų stebėjimams. Dusia, Metelys ir Obelija, regioninio parko ežerai, yra svarbiausias Dzūkijoje poilsio prieglobstis migruojantiems vandens paukščiams.

Šalia ir virš Dzūkijos ežerų, kaip ir visoje Lietuvoje, gausiausiai migruoja smulkūs žvirbliniai paukščiai – kikiliai, smulkieji giesmininkai, varnėnai. Tačiau pastebimiausi - vandens paukščiai, ypač laukiai, antys, gulbės.

Rudenį vienu metu parko ežeruose galima suskaičiuoti daugiau nei 10 tūkstančių 35 rūšių paukščių.

Metelių ežeruose laukiai pradeda būriuotis rugpjūčio pabaigoje, gausiausiai susikaupia spalio pirmoje pusėje. Migruojančios antys, kurių gausiausios kuoduotosios, klykuolės ir rudagalvės, telkiasi rugsėjo pabaigoje. Gulbės giesmininkės, mažosios gulbės parko ežeruose pasirodo spalio pradžioje ir būna, kaip dauguma vandens paukščių, iki ežero užšalimo.

Kviečiame dalyvauti visus norinčius, nepriklausomai nuo to, ar  jie yra ornitologų draugijos nariai, ar besidomintys paukščiais. Tikimės aplinkosaugos organizacijų, mokyklų gamtininkų būrelių ir atskirų grupių dėmesio. Atvykti galima ir šeimomis. Jei orai leis, pamatyti tikrai bus ką. Tačiau prieš atvykdami nepamirškite paskambinti į Metelių regioninio parko direkciją – čia sužinosite visą reikiamą informaciją. Telefonas 8~318 43649. Su renginio programa galima susipažinti www.meteliuparkas.lt.

Tegu nepristinga niekam noro atvykti, o patirtos malonios akimirkos bei mažesnių ar didesnių atradimų džiaugsmas paliks neišdildomus įspūdžius.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"