Paieška „Diena be automobilio“ Ukmergėje

Nepaprastas nutikimas – mieste sujudimas

„Diena be automobilio“ Ukmergėje

Skaistė VASILIAUSKAITĖ

 

Visą savaitę Ukmergės mieste vyko sujudimas. „Europos judrioji savaitė! Gatvės – žmonėms! Į dviračių žygį!”, - kvietė spalvingi plakatai, informatyvios iškabos ir į rankas įteikiamos ar tiesiog už automobilių stiklų valytuvų paliekamos skrajutės. Per savaitę nuo rugsėjo 16 iki 22 dienos iškabinta 100 plakatų, išdalinta 2000 skrajučiu, faksu informuota per 100 įmonių, elektroniniu paštu su mokyklomis bendrauta jau nuo pat rugsėjo mėnesio pirmųjų dienų. Vieni šypsojosi, kiti burnojo: “Diena be automobilio. Žinom, žinom”. Prieš tris metus visi tik stebėjosi, o dabar jau žino. Vadinasi, einama teisinga linkme!..

... Rugsėjo 21-ąją vilnijo Ukmergės gatvėmis smagus šurmulys. Būrys pėsčiųjų, apsiginklavę margaspalviais plakatais ir smagiais šūkiais, gėdino automobilių vairuotojus: Europos judriosios savaitės metu, Tarptautinės dienos be automobilio išvakarėse begėdiškai teršiate mūsų miesto orą ir triukšmaujate lyg niekur nieko!..

 

Dviratininkai sulaukė ypatingo dėmesio

 

Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos mokytojo Kastyčio Kvietkausko gražiai ir tvarkingai surikiuoti po du dviračių mėgėjai ruošėsi žygiui. Gretose - ne tik skirtingų mūsų miesto mokyklų moksleiviai, o ir Ukmergės rajono vicemeras Grigorijus Malčianovas, ir daugiau savivaldybės atstovų, ir miesto seniūnas Stasys Jackūnas... Raudonais marškinėliais pasipuošę ilgoje voroje išsiskyrė socialdemokratų partijos nariai su Arūnu Dudėnu priešaky, o Ukmergės dviratininkų klubas nustebino originaliu, gatvėse dar nematytu, ypatingu dviračiu.

Daug kas tarp žygeivių tikriausiai pastebėjo ir žalias aplinkosaugininkų uniformas, beje, ne vietinių – o svečių iš Vilniaus ir Šalčininkų. Čia – ir Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento atstovai: Miškų kontrolės skyriaus vyriausieji specialistai Tomas Bazevičius, Algirdas Miliauskas. Čia – ir  Šalčininkų rajono aplinkos apsaugos agentūros vyresnysis specialistas Romualdas Tomaševskis. Aplinkosaugininkai šį kartą iš sostinės į Ukmergę atvyko ne bausti ir aiškintis pažeidimų, o kartu su visais iškilmingai minti pėdalus Ukmergės miesto gatvėmis.

 

Keliauk su daina

 

Ilga dviratininkų kolona trumpam sustabdė miesto eismą ir nuvingiavo Jono Basanavičiaus, Vytauto, Vilniaus gatvėmis iki „Vilko“ paminklo. Aikštėje dviratininkai trumpam sustojo. Čia jų laukė Europos judriosios savaitės marškinėliais pasipuošusios akcijos „Keliauk sveikas ir su daina“ vedėjos Aurelija, Gintarė Simona ir Raminta. Jos mokė sporto mėgėjus smagios skanduotės. Išmokę dainuoti, dviratininkai (vieni atsargiai, kiti išdarinėdami įmantrius triukus) grįžo į miesto centrą. Čia aikštėje prie Kultūros centro buvo ruošiamasi koncertui, „automobilio aukojimo“ akcijai, skirtai Tarptautinei dienai be automobilio.  

... Gerą pusvalandį prieš koncertą aikštėje jau vyko žaidimai. Dalyviai galėjo laimėti įvairių dovanėlių, papuoštų Europos judriosios savaitės atributika. Vis dėlto dauguma labiausiai laukė koncerto, nes jo metu turėjo būti paskelbti publicistinio rašinio konkurso nugalėtojai.

 

Koncertas, rungtys ir TV

 

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius pasveikino visus susirinkusius. Paskelbta „automobilio aukojimo“ akcijos pradžia. Dešimt Ukmergės dailės mokyklos mokinių, vadovaujamų mokytojo Dainiaus Tijūnėlio, ėmėsi darbo: klijavo, dažė, purškė ir kitais būdais bandė paversti seną, sukriošusį automobilį meno kūriniu.

Kol “dailiokai” darbavosi, žiūrovus linksmino vaikų POP choro grupė iš Jonavos „Šuldu buldu“. Tarp smagių dainelių įsipynė dar smagesnės rungtys. Surengtos varžybos: kas lėčiau nuvažiuos tam tikrą atstumą. Čia atsivėrė tikrieji dviratininkų gebėjimai ir virtuoziškumas. Greitai važiuoti gali daug kas, bet suvaldyti savo dviratį draugą ir išlaikyti ant jo lygsvarą beveik nepajudant iš vietos – menas.

... Aikštėje pasigirdo neramus šnabždesys: iš kur tos kameros? Akciją filmavo ir interviu iš įvairių asmenų ėmė TV „Penktas kanalas“ laidos „Pradėk nuo savęs“ komanda.

 

Moki žodį, žinai...

 

Pagaliau atėjo ir apdovanojimų metas. Pirmiausia buvo įteikti prizai visiems publicistinio rašinio konkurso dalyviams (jų šiemet buvo 14). Rašinius atsiuntė moksleiviai ne tik iš miesto mokyklų, o ir Siesikų bei Lyduokių mokiniai. Darbus vertino Ukmergės rajono savivaldybės atstovė spaudai Dalia Ivaškevičienė, laikraščio “Ukmergės žinios” redaktorė Vilma Nemunaitienė, laikraščio “Gimtoji žemė” redaktorė Genovaitė Kazielienė ir dienraščio “Lietuvos rytas” Ukmergės skyriaus korespondentė Daiva Zimblienė.

Prieš paskelbiant daugiausiai balų surinkusį penketuką, apdovanoti ir aktyviausi mokytojai, kurie dalyvauja renginyje nuo pat pirmųjų metų ir padeda įgyvendinant atskirus jo etapus. Tai Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos biologijos mokytoja Elvyra Kriaučiūnienė ir kūno kultūros mokytojas Kastytis Kvietkauskas.

Laimingajam penketukui (Ramintai Naujanytei, Daumantei Krikštaponytei, Evelinai Gervinskaitei, Eglei Laurinavičiūtei, Karoliui Šarūnui) dovanas teikė Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius. O pirmosios vietos laimėtoją, Antano Smetonos gimnazijos 2c klasės mokinę Vaidą Rabazauskaitę (vertinimo komisijos nariai už darbą „Gidas – anglies monoksidas“ vieningai skyrė po dešimt balų) sveikino ir dviratį iškilmingai perdavė miesto vicemeras Grigorijus Malčianovas.

 

„Automobilio paaukojimas“

 

Kol vyko koncertas, rungtys ir apdovanojimai, dailės mokyklos mokiniai įvykdė savo sunkią misiją - senas automobilis iš tiesų virto tikru meno kūriniu. Jo ne vienam širdies gelmėse tikriausiai pagailo: tokį puikų darbą paaukoti metalo laužui, vis dėlto... Visi akcijos dalyviai, uždėję savo dešinę ant dviračio, o pėstieji, pridėję ranką prie širdies, garsiai kartojo aukojimo žodžius ir davė priesaiką gyventi sveikiau ir ekologiškiau: daugiau judėti, vaikščioti pėsčiomis ar keliauti dviračiais, o mašinomis naudotis tik būtinais atvejais.

Automobilį ištempti į metalo laužą patikėta rajono aplinkosaugininkams. Jis iš tiesų ten ir atsidūrė tuojau po renginio. Nuvykę į UAB „Torlina“ kiemą, patys galite tuo įsitikinti.

Na, o po iškilmingo aukojimo – puota. Visi šventės dalyviai pavaišinti skaniu tortu.

 

Be paramos nebūtų ir “ukvatos”

 

Šiemet renginys išsiplėtė ne tik dalyvių gausa, bet ir rėmėjų skaičiumi. Pagrindinį prizą – dviratį, kaip ir kasmet, dovanojo Ukmergės rajono savivaldybė. Kitus prizus steigė prekybos centrai „Senukai“ ir „IKI“  bei Sigitos Šerelienės individuali įmonė „Triratukas“. Seną automobilį paaukojo ir dažus akcijai pirko UAB „EGVVA“, o didžiulį ir labai skanų tortą iškepė Ukmergės vartotojų kooperatyvas. Beje, vaikų POP grupė „Šuldu buldu“ koncertavo už „saldųjį honorarą“ - pasivaišino tik tortu (kelionę iš Jonavos grupei apmokėjo naujai įsikūręs UAB „Ukmergės sveikatingumo centras“). Šiemet labai draugiški buvo ir informaciniai rėmėjai, per rugsėjo mėnesį išspausdinę net keletą straipsnių apie vyksiančius renginius.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"