Paieška Skatinkime vaikų fizinį aktyvumą

Skatinkime vaikų fizinį aktyvumą

Dauguma Lietuvos moksleivių nėra pakankamai fiziškai aktyvūs. Tai neigiamai veikia jų augimą ir vystymąsi. Labiausiai moksleiviui reikia informacijos apie fizinį aktyvumą: kas tai yra, kodėl jis yra toks, kam ir kiek jo reikia, kokios yra fizinio aktyvumo formos; skatinimo didinti savo kasdieninį fizinį aktyvumą, išbandyti naujas, įdomias fizinio aktyvumo formas, atrasti tai, kas jam patinka ir prieinama. Siekiant, kad vaikai augtų sveiki ir puikiai išsivystytų, jie turi išlieti daug energijos, kuri priverstų širdį plakti greičiau, kvėpavimą padarytų gilesnį, kūnas suprakaituotų. Reikia ilginti vaikų aktyviai leidžiamą laiką. Pradėti nuo 30 min. per dieną, trumpinti neaktyviai leidžiamą laiką žiūrint televizorių, žaidžiant kompiuterinius žaidimus, naršant internete.

Yra daug gerų fizinio aktyvumo pratimų, iš kurių galima rinktis labiausiai patinkančias:

* Aerobinis aktyvumas: bėgimas, spartus ėjimas, šokinėjimas per virvutę, čiuožimas, futbolo, krepšinio ledo ritulio žaidimas, plaukimas, šokiai.

* Lankstumo aktyvumas: tempimo pratimai, gimnastika, šokiai, plaukimas, joga.

* Jėgos aktyvumas: svarmenų kilnojimas, boulingas, sniego kasimas, lapų grėbimas.

Net ir sėdint galima būti aktyviam. Žiūrint televizorių galima atlikti tempimo pratimus. Jie turėtų trukti keletą minučių. Įtempiami ir atpalaiduojami įvairų grupių raumenys. Pirmiausia atliekami kojų, rankų, nugaros ir pilvo raumenų tempimo pratimai, vėliau - rankų ir kojų pirštų ir baigiama veido ir kaklo raumenimis. Įtemptus raumenis palaikyti 10-30 s ir atpalaiduoti. Dirbant kompiuteriu reikia daryti pertraukėles. Pavaikščioti namie, pabėgioti laiptais ar pašokinėti aukštyn, bandant pasiekti lubas. Žiūrint televizorių galima atlikti kažką panašaus į šokius vietoje, kurie turėtų trukti apie 10 min. Tai suteikia energijos, be to padeda pasiekti nustatytus fizinio aktyvumo tikslus. Todėl yra pateikiamas pratimų kompleksas, kuris gali būti pritaikytas 3-7 metų vaikams, kaip viena iš galima priemonių skirta vaikų organizmo fizinių galių stiprinimui.

 

Pratimų kompleksas.

 

1. ,,Laikrodis”

Vaikai sėdi, sukryžiavę kojas, vienas priešais kitą ir lenkia galvą į šonus (kairėn dešinėn) tuo pat metu sakydami „tik-tak“ (laikrodis eina), lenkia galvą į priekį ir atgal tardami „bim-bam“ (laikrodis muša valandas), suka galva platų ratą, iš pradžių kelis ratus į dešinę, paskui į kairę tardami „džirrr“ (skamba žadintuvas).                2. ,,Statome namą”

Vaikai sėdi sukryžiavę kojas ir „stato namą“. Pakelia vieną ranką ir palenkia plaštaką virš galvos lygiagrečiai su grindimis — tai „pirmas aukštas“. Paskiau virš galvos, virš vienos plaštakos palenkia kitą plaštaką — „antras aukštas“. Taip vaikai iš eilės stato „aukštus“, kol maksimaliai iškelia rankas į viršų. Galiausiai „surenčia stogą“ — viršuje sujungia abiejų plaštakų pirštus.

3. ,,Raketos startas”

Vaikai sėdi sukryžiavę kojas, rankas laikydami tarsi sparnelius. Jų rankos — tai „raketos“ paleidimo aikštelėje. Vaikai kartu garsiai skaičiuoja: „3, 2, 1, startas“. Ištarę žodį „startas“, energingai tiesia rankas į viršų — „raketa startuoja“ — ir trumpai palaiko rankas maksimaliai ištiestas. Paskui lenkia rankas, vėl sugrąžindami jas į „sparnelių“ padėtį — kita raketa ruošiasi kilti.

4. ,,Sveikinasi pėdos”

Vaikai sėdi vienas priešais kitą sulenktomis per kelius kojomis. Jie vienu metu pakelia vieną koją ir susiliečia pėdų padais (kojos „sveikinasi“).

5. ,,Atimk sviedinį pėdomis”

Vaikai sėdi atsisukę vienas į kitą. Vienas vaikas suspaudžia sviedinį pėdų apačia (keliai turi būti plačiai išskėsti). Kitas vaikas iš viršaus uždeda pėdas ant sviedinio ir sulenkęs padus bei surietęs kojų pirštus stengiasi atimti sviedinį. Kai pavyksta, vaikai pasikeičia vaidmenimis.

6. ,,Vaikščiojimas pasistiebus”

Pradinė padėtis: kojos suglaustos, pilvas ir sėdmenys įtempti. Pratimo atlikimas: eiti pasistiebus, laikant pakeltas rankas į šalis, pagal komandą keisti ėjimo kryptį. Dozavimas: 6 kartai po 10 metrų.

7. ,,Ėjimas vietoje”

Pradinė padėtis: kojos suglaustos, rankomis laikomasi už stalo ar kėdės atramos, nugara tiesi. Pratimo atlikimas: pasistiebti ant vienos kojos pirštų, pėdą padėti ant žemės, kita pėda - pasistiebti. Dozavimas: 2 min.

8. ,,Balerinos pratimas”

Pradinė padėtis: stovima šonu, viena ranka laikomasi atramos, kojos suglaustos. Pratimo atlikimas: 1) lengvu kojos mostu į priekį, uždėti koją ant spygliuoto kamuoliuko (pirštai įtempti, išteisti į priekį); 2) grįžti į pradinę padėtį. Dozavimas: 2 min.

7. ,,Pasistiebimai abiem kojom”

Pradinė padėtis: kojos suglaustos, stovima atsirėmus plaštakomis į kėdės atramą ar stalą, nugara tiesi. Pratimo atlikimas: 1) pasistiebti kojomis kartu; 2) grįžti į pradinę padėtį. Dozavimas: 2 min.

8. ,,Kojų pakėlimas”

 Pradinė padėtis: gulima ant nugaros, rankos laikomos prie klubų, žiūrima į viršų, visi atraminiai taškai (galva – mentys – sėdmenys - kulnai) liečia grindis. Pratimo atlikimas: 1) įkvepiant kojas truputį pakelti nuo žemės, stengtis jas išlaikyti tokioje padėtyje kuo ilgiau; 2) iškvepiant kojas iš lėto nuleisti ant žemės. Dozavimas: pagal galimybes iki 15 kartų.

9. ,,Kojų pritraukimas”

Pradinė padėtis: gulima ant nugaros, rankos padėtos ant žemės ir priglaustos prie klubų, kojų pirštai įtempti ir nulenkti žemyn. Pratimo atlikimas: 1) įkvepiant pakelti kojas nuo žemės; 2) lenkti per kelius ir pritraukti prie pilvo; 3) ištiesti pirmyn; 4) paliesti žemę. Dozavimas: 5-6 kartai (pagal galimybes didinant krūvį).

10. ,,Supimasis”

Pradinė padėtis: sėdima ant grindų, sulenktos kojos apkabintos rankomis, pėdos atremtos į grindis. Pratimo atlikimas: atsispirti nuo grindų, „pasisupti“ ant nugaros, grįžti į pradinę padėtį. Dozavimas: 6 kartai.

11. ,,Katinėlis geras - katinėlis pyksta”

Pradinė padėtis: atsiremti į žemę „keturiomis“, plaštakos pečių plotyje, kojos suglaustos, galva nuleista. Pratimo atlikimas: 1) įkvepiant galvą kelti į viršų, nugarą išlenkti žemyn (,,katinėlis geras”); 2) iškvepiant, nugarą išlenkti į viršų, galvą nuleisti žemyn (,,katinėlis pyksta”). Dozavimas: 5-10 kartų.

12. ,,Laivelis”

Pradinė padėtis: gulima ant pilvo, rankos ištiestos į priekį ir liečia ausis, kojos suglaustos, galva panarinta žemyn. Pratimo atlikimas: įkvepiant, vienu metu pakelti galvą, rankas ir kojas; iškvepiant grįžti į pradinę padėtį. Dozavimas: pagal galimybes, tolygiai didinant krūvį.

13. ,,Pritūpimai”

Pradinė padėtis: sėdima ant žemės, kojos sukryžiuotos, rankomis laikomasi kartelės, nugara tiesi. Pratimo atlikimas: 1) įkvepiant atsistoti; 2) iškvepiant atsisėsti. Dozavimas: 5-10 kartų, kai priekyje dešinė koja; 5-10 kartų, kai priekyje kairė koja. Mankštos pabaigoje atlikti kvėpavimo pratimus. Pradinė padėtis: stovima, kojos pečių plotyje, rankos nuleistos. Pratimo atlikimas: 1) įkvepiant pakelti rankas aukštyn ir pasistiebti; 2) iškvepiant pasilenkti ir nuleisti rankas. Dozavimas: 5-6 kartai.

 

Parengė Ilona BRAZULEVIČIENĖ

Kauno apskrities visuomenės  sveikatos ugdymo centro sveikatos edukologė

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"