Paieška Pranciškaus Asyžiečio pėdomis

Pranciškaus Asyžiečio pėdomis

Aurelija DIRGINČIENĖ

Šiaulių „Juventos“ mokyklos mokytoja

 

Oras nežadėjo nieko gero – pliaupė nuo pat ankstyvo ryto. Važiavau į mokyklą ir mąsčiau apie tuos, kuriems šiandien reikia pagalbos, atjautos... Tačiau mąsčiau ne apie žmogų, mintys sukosi apie mažesnius už mus, apie tuos, kurie niekada nepasakys, kad jam negera, skauda ar liūdna – tai galime pajusti tik širdimi, suvokti. Šiandien – Pasaulinė gyvūnų diena, diena, kada akys krypsta į mažuosius augintinius, į gyvūnus.

Jau devinti metai mano mokykloje minima ši diena. Ne - švenčiama. Į mokyklą renkasi svečiai: štai pirmoką Ugnių atlydi gražuolis Simba (katinas); Domas su tėveliu bei penktoke sese Ugne atsineša šinšiliuką, kuris šeimoje apsigyveno tik prie keletą mėnesių; Gintarę ir močiutę lydi Musytė – ištikima šeimai jau tryliktus metus... Į klasę susirinko pirmokai su savo augintiniais – kačiukais, šuneliais (torterjeru, pinčeriu, mišrūnu ir net... mechaniniu šuneliu, kuris moka ne tik loti, bet ir tarnauti), triušiuku, jūros kiaulytėmis, žiurkėnais, šinšila, žuvytėmis. O Gabija atsinešė didžiulį vorą, kurį augina jau keletą dienų, ir, gyvūnų dienos proga žada išleisti į laisvę. Svečių kolekciją papildė kitų klasių vaikai, kuriuos atlydėjo balandžiai, šeškiukai, vėžliukai, pelytės...

Miesto veterinarinės tarnybos vyresnysis gydytojas Virginijus Juodpusis, vaikų labiau pažįstamas kaip daktaras Aiskauda, kuris taip pat dalyvavo šventėje, pasidžiaugė, kad valkataujančių gyvūnų miesto gatvėse sutinkama vis mažiau, patarė vaikams, kaip prižiūrėti savo augintinius, kad jie būtų sveiki, priminė ir tai, kad neužtenka tik labai norėti augintinio bei jį įsigyti – gydytojas kalbėjo apie atsakomybę už savo mažąjį draugą. Pradinukai išgirdo istoriją apie Pranciškų Asyžietį ir jo susitikimą su vilku Goriu.

Gyvūnų gerovė – tai žmonių ir gyvūnų harmonija su aplinka, gyvūnams reikalingų poreikių patenkinimas. Gyvūnų gerovė yra viena iš prioritetinių sričių ES veterinarijoje. Vadovaujantis ES teisės aktais, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) parengė gyvūnų globos, laikymo, priežiūros, šėrimo, transportavimo, skerdimo, apsaugos nuo blogos elgsenos su jais taisykles. Tačiau svarbiausia, kad gražus elgesys su gyvūnais būtų kiekvieno piliečio moralinė nuostata, kad gyvūnų laikytojai ir naudotojai ne tik Pasaulinės gyvūnų dienos metu, bet ir visur ir visada atmintų 5 gyvūnų laisves: Laisvę nejausti alkio ir troškulio; Laisvę nejausti nepatogumo; Laisvę nejausti skausmo, nebūti sužeistam ir nesirgti; Laisvę išreikšti normalų elgesį; Laisvę nejausti baimės ir nerimo.

Visą dieną mokykloje kniauksėjo, viauksėjo ar net cypsėjo. Pradinukai per pamokas pasakojo apie savo augintinius, juos piešė, apie juos kūrė eilėraščius ir net sprendė problemą, ką daryti tiems draugams, kuriems tėveliai neleidžia turėjo gyvūnėlio bei darė išvadas – turėti namuose augintinį yra didelė atsakomybė. Ne kiekvienas vaikas gali jį turėti ir dėl sveikatos problemų, pvz.: alergijos, todėl kartais užtenka pasidžiaugti draugo gyvūnėliu... ar į lovelę neštis minkštą pliušinį šuniuką.

Tikiu, kad tos dienos pamokos vaikams ilgam išliks ir primins apie pareigą, atsakomybę, meilę.

 
 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"