Paieška Gidas – anglies monoksidas

Konkursas "Gamtos pasaka - 2007"

Gidas – anglies monoksidas

Vaida RABAZAUSKAITĖ

Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos 2c klasė

 

Sveiki atvykę į smalkių pasaulį! Formaliai aš esu anglies monoksidas (bent jau taip mane pravardžiuoja mokslininkai ir kiti protingieji visatos atstovai), tačiau geriausiems draugams aš - CO.

Ateikite arčiau, žmonės, paimkite mano ranką ir keliaukime. Mano pasaulyje nerasite nei gryno oro, nei švaros – vien suodžiai, sieros amoniako ir azoto junginiai. Ko gi jus pabūgote? Juk nieko baisaus nepasakiau. Nusiraminkite – daug blogo nenutiks. Mano draugai nuodai su kiekvienu jūsų atodūsiu nusės organizme. Dalį jų iškosėsite, iščiaudėsite. Išsilaikys stipriausieji. Jie svečiuosis jūsų kūne iki pusės metų, bet rimtų problemų nesukels. Tik astmą, vėžį ar kokią kitą mirtiną ligą. Kaip matote -  vieni juokai. Tad tęsiame ekskursiją po smalkių karaliją!

Viskas prasideda čia – mašinos variklyje. Manau, visi žinote, jog tam, kad mašina riedėtų, reikia kuro, kuris variklyje užsidega ir virsta varomąja jėga. Šio, mano galva, nuostabaus įvykio dėka į aplinką išspjaunami pavojingiausi smalkių pasaulio banditai. Jie keliauja įvairiais automobilio kanalėliais ir vamzdeliais lyg linksmaisiais kalneliais, kol pasiekia savo tikslą – oro filtrų skylutes, atsiveriančias į automobilio saloną arba išmetamojo vamzdžio galą, kuris suteikia palankias sąlygas nuodingoms dujoms užkariauti jūsų, žmonės, plaučius.

Dabar visų akivaizdoje norėčiau nuoširdžiai padėkoti mašinų vairuotojams už jų bendradarbiavimą su mumis. Mielieji mašinistai, be jūsų žemėje neklestėtų smalkės! Ačiū, kad leidžiate mums kilti karjeros laiptais ir svečiuotis savajame organizme.

Judant gatve ar stovint kamščiuose, vairuotojai, esantys automobiliuose, įkvėpia kelis kartus daugiau nuodingų dalelių, nei ta pačia gatve važiuojantys dviratininkai ar einantys pėstieji. Taip yra todėl, kad išmetamųjų dujų dalelės yra sunkesnės nei oras, todėl kaupiasi palei žemę. Automobilių vairuotojai sėdi žemiau nei kiti žmonės. Kadangi mašinų vedinimo sistemos veikia kaip siurblys, į vidų įtraukiantis toksines išmetamųjų dujų daleles (automobilių salono oro filtrai apsaugo nuo dulkių, bet ne nuo toksinių medžiagų), tai automobilių viduje tarša 20 proc. viršija kiekį, esantį išorėje. Ak, kokie nuostabūs skaičiai! Negaliu atsidžiaugti.

Na, bet nenukrypkime nuo temos. Geriau pažvelkime į dešiniąją pusę. Ten išvysite nemalonius dalykus, tad silpnų nervų žmonėms patariu užsidengti akis. Štai ten, tolumoje, matyti išsigimę automobiliai, kurie vadinami dviračiais. Tai didžiausi mūsų priešai. Mes jiems paskelbėm karą. Galvojome, kad nebus problemų ir lengvai juos įveiksime. Juk kas tie du ratai, palygimus su mūsų keturiais? Kas tie pedalai, palyginus su varikliais? Vienas šlamštas! Bet ...

Tie dviračiai ir jų šeimininkai, pasirodo, ne iš kelmo spirti. Atkakliai kovoja už savo pozicijas. Tik paklausykite, ką jie išdarinėja. Visame pasaulyje paskutinį kiekvieno mėnesio penktadienį vykdo akciją, kurios metu žmonės su dviračiais ir savaeigiu transportu masiškai užima gatves. Dažnai dar užsimaukšlina ant veidų respiratorius (tokias kaukes, kurios neleidžia kenksmingoms dalelėms patekti į organizmą). Vargas tada mums, oi, vargas...

Dviratininkai teigia, kad automobiliai (įsivaizduojate - automobiliai! Mūsų smalkių karalystė!) kenkia sveikatai ir daro organizmui žalingą poveikį, kuris yra didesnis negu radiacijos po Hirosimos, Nagasakio bei Černobilio atominių incidentų ilgalaikis žalingas poveikis, ir tai yra labai blogai! Na, jiems blogai, o mums - klestėjimas.

Deja, mano laikas baigiasi – turiu nutraukti ekskursiją po smalkių pasaulį. Gavau iškvietimą ir privalau papildyti pajėgas vakariniame fronte - sankryžoje prie šviesoforo. Labai nenusiminkite, mes dar tikrai susitiksime. Pažadu, aš aplankysiu jus ir pakenksiu sveikatai, galiu garantuoti.

Atsisveikindamas linkiu sėkmės ir raginu važinėti automobiliais, jei norite, kad jūsų vaikaičiai sulauktų tokios nuostabios ateities - dėl teršalų tapusio rūgštaus lietaus sunaikintos gamtos: medžių be lapų ir nežaliuojančios žolės, jokių gėlių ir jokio gryno oro. Aplink - vien miestai, dūstantys smalkėse, žmonės, besibičiuliaujantys su ligomis, ir visata, dvelkianti ir alsuojanti mirtimi...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"