Paieška Apie roles ir apatiją

Konkursas "Gamtos pasaka - 2007"

Apie roles ir apatiją

Karolis ŠARŪNAS

Ukmergės Jono Basanavičiaus vidurinės mokyklos 12c klasės mokinys

 

... Automobilis. Per pastaruosius 30 metų vien Europoje eksploatuojamų automobilių skaičius „išsipūtė“ net 5 kartus.

... Nafta. Juodasis auksas – globalinės svarbos gamtos išteklius, tiesiogiai susijęs su automobiliais, dėl ko netgi vyksta karai.

Ilgainiui automobilis tapo ne tik priemone nuvykti iš taško A į tašką B. Jis tapo ir prestižo bei prabangos rodikliu, pagal kurį kai kurie žmonės netgi geba susidaryti nuomonę apie kitus žmones (tokiems individams siūlyčiau pasinerti į gilią kontempliaciją ir vertybių sistemos pertvarkymą, o jeigu ir tai nepadės – elektrošoko terapiją). Žodžiu, mes patys suteikėme automobiliui svarbią rolę kasdieniniame gyvenimo spektaklyje.

Regis, kruopščiai rašytame šio spektaklio scenarijuje atsiranda vis daugiau spragų. Galbūt svarbūs vaidmenys buvo išdalinti neatsižvelgiant į neigiamas aktorių puses? Ar neatrodo, kad automobiliai, atliekantys toli gražu ne antrinį vaidmenį, turėtų būti tik paprasčiausi statistai? Yra keletas labai svarių priežasčių, kodėl taip turėtų atsitikti.

Pirma – tarša. Automobilio išmetamų dujų tarša sudaro nemažą dalį visos planetos taršos, dėl kurios kyla tokie globaliniai reiškiniai, kaip ozono sluoksnio plonėjimas, šiltnamio efektas ir kt., į kuriuos statistinis moderniosios visuomenės pilietis nekreipia dėmesio, bet kurie yra pakankamai rimti. Dar pridėkime auto priemonių keliamą triukšmą bei gryno oro trūkumą didmiesčiuose... Na ir turime jau gana solidų argumentų „prieš“ bagažą.

Antroji priežastis: automobilis žmogui suteikia galimybę mažiau judėti, o tai gana glaudžiai susiję su nutukimu.

Trečioji, labai opi problema – niekaip nemažėjantis auto įvykių skaičius. Paaugliai, vos sulaukę pilnametystės, skuba išsilaikyti vairavimo teises ir pirkti automobilius, o atsisėdę prie vairo patiria kone ekstazę ir pamiršta visas taisykles, kas neretai baigiasi tragedijomis.

Pabandykite tokio tipo paaugliui paaiškinti apie tokią gražią akciją, kaip Pasaulinė diena be automobilio. Geriausiu atveju sulauksite ironiškos šypsenos. Bėda, jog panašios reakcijos susilauksite ir iš daugumos suaugėlių, kurie jau tapo pririšti prie savo transporto priemonės. Bet kokie mėginimai įrodyti jiems, kad praleisti dieną be automobilio yra įmanoma, susilauks, žiū, apatiškos reakcijos.

Diena be automobilio tikrai įmanoma, tik reikės, ko gero, keleto kartų kaitos, kad tai pagaliau būtų suprasta.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"