Paieška “Gamtos takelis” vedė prie kūdros

“Gamtos takelis” vedė prie kūdros

Vilniaus miesto savivaldybės 2007 metų ekologinio švietimo projektai ir jų įgyvendinimas

Vacys PAULAUSKAS

Vilniaus SOS  vaikų kaimo pedagogas, Žvejų būrelio vadovas, papildomo  ugdymo pedagogas ekspertas

 

Kiekvienas vandens telkinys, nesvarbu kokio dydžio jis būtų, džiugina žmogaus akį. Ypač, jeigu telkšo netoli ikimokyklinukų įstaigos, jeigu galima panaudoti ugdymo tikslams.

 

Kūdros kaimynystė

 

Netoli Vilniaus nevalstybinio SOS darželio (Šeškinėje, greta parko) yra didoka kūdra. Joje kažkada gyveno karosai. Kartu plaukiojo ciklopų ir dafnijų pulkai. Pastarąją smulkmę Vilniaus akvariumininkai gaudydavo savo žuvelėms maitinti. 1995 metais pastačius Nevalstybinius vaikų globos namus “Vilniaus SOS vaikų kaimą” ir atidarius SOS darželį, kūdrą pamėgo vaikai. Vedini savo gerųjų auklėtojų darželinukai tyrinėjo vandenį ir ten tarpstančius gyvus organizmus. Smalsūs mažyliai stebėdavo buožgalvius, klausydavosi varlių kurkimo, grožėdavosi pakrantėje augančiais augalais ir žaisdavo.   

 

Žuveliukų namai

 

Laikui bėgant, karosų kūdroje neliko. Juos pakeitė Lietuvos mažus uždarus vandens telkinius okupavę nuodėguliniai grundalai. Vaikai šios permainos nepajuto: sukinėjasi netoli kranto koks žuveliukas, krutina uodegytę – gerai, yra į ką pasižiūrėti ir pasidžiaugti. Nesvarbu, kad tas grundamas grožiu nusileidžia vaikų darželio akvariume auginamoms auksinėms žuvelėms. Svarbu, kad jaunieji gamtos bičiuliai mato ir supranta, jog kūdra – to žuveliuko namai. O namelius reikia branginti ir saugoti.

... Slinko metai. Kūdroje prasidėjo blogi dalykai. 

 

Virto sąvartynu

 

Oi ne, darželinukai čia nekalti. Jie kaip tik ne kartą parke ir aplink savo pamėgtą vandens telkinuką rinko šiukšles, norėjo, kad visiems būtų gera ir jauku. Kūdrą visokio šlamšto sąvartynu pavertė piktų kėslų turintys žmonės. Jie taip “pasistengė”, kad vaikų ekologiniam ugdymui naudoti kūdrą tapo nebeįmanoma.

 

Laimėjo finansavimą

 

Štai tada šauniam SOS darželio kolektyvui, vadovaujamam direktorės, trečios kvalifikacinės kategorijos vadybininkės, auklėtojos ekspertės Zitos Sakavičienės, kantrybė trūko. Buvo nutarta: būtina sutelkti jėgas, išvalyti kūdrą ir išsaugoti joje esančią gyvybę!.. Taip gimė projektas “Kas gyvena kūdroje”. Jis buvo pateiktas Vilniaus miesto savivaldybės ekologinio švietimo projektų 2007 metų konkursui. Pasisekė. Buvo skirtas finansavimas. Projekto vadovo pareigas SOS darželio kolektyvas patikėjo už ekologinį vaikų ugdymą atsakingai edukologijos mokslų magistrei, vyresniajai auklėtojai Jolantai Baltakienei. Projektas buvo pristatytas keliose interneto svetainėse Šeškinės gyventojams ir Šeškinės seniūnijai. Prie kūdros pastatytas estetiškas stendas “Saugokime kūdrą” ir šiuolaikiškos šiukšliadėžės. 

 

Keisti radiniai

 

Spalio 10 d. įvyko vienas iš vaikams įspūdingiausių renginių “Ekologinė akcija – saugokim kūdrą”. Taip gražiai vadinosi kūdros išvalymo ir tvarkymo talka.

Vilniaus nevalstybinis SOS darželis – tai savarankiška Vilniaus SOS vaikų kaimo institucija, kurios steigėjas yra tarptautinė “SOS Kinderdorf  International” organizacija, besirūpinanti vaikais našlaičiais visame pasaulyje. Taigi, kartu su SOS darželio kolektyvu talkoje dalyvavo Vilniaus SOS vaikų kaimo ir Ozo vidurinės mokyklos žvejų būrelių nariai. Šį SOS vaikų darželį lanko ir Šeškinės gyventojų vaikai. Jų tėveliams ir iki kaklo įsibridusiems talkininkams - Andriui ir Kęstui iš nardytojų klubo “Narai” - teko sunkiausi fiziniai darbai. Mat daugelio kūdros “turtų” be tvirtų vyriškų rankų buvo neįmanoma nei iš vandens išvilkti, nei jų panešti. Vien įvairiausio dydžio padangų išgriebta apie šimtą, o ir kitokio “inventoriaus” netrūko. Buvo čia visko, pradedant kažkada gamyklose naudotu vežimėliu sunkioms detalėms vežti, baigiant parke išrautais suolais ir įvairiausiomis automobilių dalimis.

 

Kūdros nuodėguliai

 

Į talką mažieji gamtos bičiuliai atžygiavo su daina, surinko parke ir aplink kūdrą šiukšles, o vėliau, kad akcija neprailgtų, dainelėmis linksmino plušančius prie sunkesnių darbų.

Dirbti su talkai iš anksto paruoštu inventoriumi buvo malonu. Virvės ir kartys su kabliais, grėbliai ir graibštai, viskas buvo po ranka. Tad dirbta organizuotai ir sparčiai.

Kaip tyčia, su iš vandens velkamais daiktais ir vandenžolėmis papuolė įvairaus dydžio nuodėgulinių grundalų. Kai kurie darželinukai ir suaugę talkininkai nuodėgulius matė pirmą kartą. Informacija apie iš Amūro krašto atkakusius nekviestus atėjūnus sudomino visus talkos dalyvius.

 

Tikrai nešiukšlins

 

Akcijoje “Saugokim kūdrą” dalyvavo didelis būrys svečių. Labai gražiai ir suprantamai su SOS darželio vaikais bendravo Šeškinės seniūnas Liudvikas Lajauskas. Jis padėkojo vaikams už darbą ir pažadėjo, jog milžiniška šiukšlių ir kitokio šlamšto krūva tikrai artimiausiu metu bus išvežta. Vaikai klausėsi garbaus svečio ir suprato, kad tai, ką jie daro šiandien, yra gerai, o kiekviena ne vietoje numesta šiukšlė – blogai. Mažieji talkininkai pažadėjo to niekada nedaryti. Vaikais galima tikėti. Ne veltui SOS darželis vykdo gamtos pažinimo programą “Gamtos takelyje” - kilnių tikslų siekia nuolat įvairiais metų laikais.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"